Sıcakkanlı Ve Samimi: Cozy&Soft

Evi yuva yapan detayların başında aksesuar seçimleri geliyor. Pamuk ve ketenden üretilen, el yapımı tekstil ürünleri tasarlayan Cozy&Soft’un bütünleşmiş tasarım diliyle yarattığı koleksiyonda her bir parçanın birbiriyle kombinlenerek kullanılabiliyor. Atölyelerinde kadın istihdamını destekleyen ve kadınlarla elbirliğiyle yaratmaya önem veren Cozy&Soft çatısı altında göreceğiniz ürünlerin tümü sadece doğal malzemelerden tasarlanıyor.

Cozy&Soft markasının kurucusu Buse Koca Düngel, iç mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal hayat tecrübesinin ardından kendi markasını yaratmak için yola çıkmış. ‘Make house to home’ mottosuyla yola çıkan marka, modern stilde dekorasyon anlayışına farklı bir bakış katmayı başarıyor. El yapımı tasarımlarının detaylara önem veren ve kalitesi gözetilerek üretiliyor.

Cozy&Soft, özenle tasarlanmış modern, doğal ve yüksek kaliteli ev dekorasyon ürünlerini üretmek için doğan bir marka olduğunu söyleyen Buse, hikayesini şöyle anlatıyor: “İç mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra edindiğim sektörel deneyimin ardından hayalini kurduğum tasarım ve insan hayatına nasıl dokunabilirim arzusu ile yola çıktım. Annem hep anlatır dururdu; küçüklüğüm de bebeklerime kıyafet dikmek için kumaş parçaları saklar, onları keser elbiseler yapmaya çalışırmışım. Şimdilerde düşününce tasarım ve bir şeyleri renklendirmek ruhumda varmış diyorum. Kim bilir belki çocukluğumuz geleceğimize bir ışıktır…” sözleriyle markanın hikayesine değinen Buse Koca Düngel,  iç mimar olduktan sonra ev dekorasyonunda küçük dokunuşların ne kadar büyük yer kapladığını görmüş. Renkler, dokular ve objelerin her birinin yaşam alanlarımızın ruhunu oluşturduğunu düşünüyor. Ruhu olan yaşam alanları tasarlamak için de Cozy&Soft’u kurmaya karar vermiş.

“Fikirlerimi ve duygularımı şekillendirdikten sonra, nasıl ürünler yapmak istediğimi planladım. Kararımı vermiştim; ürünlerin bir ruhu olmalıydı. İnsanlar onlara dokunduğunda, baktığında üzerinde ki emeği hissetmeliydi. Her eve uygun, farklı konsept ve tasarımlarla birlikte Cozy&Soft yolculuğu başladı. Özellikle şeffaf tedarik zinciri, iş yapma biçimimizin temelinde yer alıyor. Üretim endüstrisi, doğası gereği çok aşamalı, karmaşık üretim süreçleri içeriyor. Bunların içinde kumaşların, ipliklerin ve malzemelerin satın alınması, ürünler üzerindeki aksesuarların yapılması, kesim ve dikim, son imalat adımları bulunuyor. Uçtan uca her aşamasında kadın emeğini destekliyor olmak bizim için çok önemli, ürünlerimizin her birinde çocuklarını okutmaya çalışan bir annenin, kirasını ödemeye çalışan bir kadının, kızına destek olmak isteyen bir kalbin emeği var. Emeğin yeryüzündeki en kıymetli şey olduğuna inanan bir kadın girişimci olarak, bu yolda yan yana yürüdüğüm herkes bir kadın emektar. Ekosistemimizdeki her bireyin adil ve güvenli hayat standartlarından faydalanması gerektiğine inanmaktayız. Daha fazla istihdam ve 100%ü kadın emeğini ve gelir adaletini düşünerek bulunduğumuz topraklara bu anlamda değer sağlamayı hedeflemekteyiz.”

Atölyelerinde kadın istihdamını destekleyen ve kadınlarla elbirliğiyle yaratmaya önem veren Cozy&Soft çatısı altında göreceğiniz ürünlerin tümü sadece doğal malzemelerden tasarlanıyor. Tüm kumaşlar ya pamuk ya da keten seçiliyor ve her biri de Oeko-tex sertifikalı tekstiller.

İç mimari destek ihtiyacı duyanlara, kendi ürünleriyle ücretsiz iç mimarlık hizmeti de sunan Cozy&Soft, bütünleşmiş tasarım diliyle yarattığı koleksiyonuyla her bir parçanın birbirleriyle kombinlenebilmesini sağlıyor.

Cozy&Soft tasarımlarının her biri size ulaşırken geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılıyor. Kraft kağıtlardan markaya özel üretilen zarflarla ürünler gönderiliyor.  Ayrıca artan kumaş parçalarını ürünlerin üzerinde kullanıyor ve kullanılmayanlar da geri dönüşüme gönderiliyor. Her Cozy&Soft ürünü İstanbul’daki atölyede özenle tasarlanır ve el yapımıdır. Hayatta önemli olanın küçük ayrıntılar olduğuna inanan ekip, ürünlerine püskül, ponpon, hasır kenarlar kullanarak sihirli dokunuşlar da eklemiş.

Cozy&Soft’un yakın gelecekteki hedeflerinin ilki B-Corp sertifikalı bir marka olabilmek. Kadın kooperatifleri ile yakın temaslı çalışmalar yaparak kadın istihdamına daha fazla katkı vermek için elinden geleni yapan ekip, toplam cirosunun belirlenen bir yüzdesini de TEMA Vakfı gibi derneklere bağış yaparak çevremize ve doğaya destek olmayı hedefliyor. Çevreye duyarlı ve sorumluluklarımızı yerine getirerek her yıl Cozy & Soft adına ağaç dikimlerine destek veren marka, yarattıkları karbon ayak izini de belli ölçüde azaltmak için çabalıyor.