SICAK BİR GÜNDE BEDENİNİZDE OLANLAR…

Yazın nem oranının yüksek olduğu yerlerde hava sıcaklığını olduğundan daha yüksek hissederiz. Ter vücuttan ısı alarak buharlaşırken vücudun soğumasına yardım eder. Eğer ortamdaki nem oranı yüksekse buharlaşma daha yavaştır. Bu nedenle nem oranındaki artış vücudun terlemeyle ısı kaybetmesini, dolayısıyla soğumasını engeller. Sıcak havalarda bedeninizde olanları sizler için derledik.   

wellness

 

CİLT

  • Vücudunun kendini soğutma sisteminin bir ana önceliği var.O da içinin aşırı ısınmasını önlemek.Kan damarların,sıcak kanı vücudun merkezinden cildine taşımak için genişler.
  • Gözeneklerin parlamaya başlar.Ter buharlaştıkça cildin yüzeyini ve altındaki kanı soğutur,soğuyan kan yeniden iç organlara taşınır.
  • Dışarısı çok bunaltıcı olduğu zaman nem,terin buharlaşmasını engeller.Bu durumda terler ama serinleyemezsiniz.

 

ELLER VE AYAKLAR

  • Çok terlediğin zamanlarda su,damarlarından sızıp ellerinin ve ayaklarının şişmesine sebep olabilir.

wellness

 

KASLAR

  • Vücudunuza tüm kanı pompalamak,kalbinizin aşırı yüklenmesine sebep olur.Diğer kasların ise soğumuş kandan oksijen almaya çalışmakla o kadar meşguldür ki,çok yorulmayı kaldıramaz.Bu yüzden açık havada egzersiz yaptığında,insanüstü bir çaba sarf ediyormuşsunuz gibi gelir.Böyle günlerde doğa yürüyüşü yapıyorsanız çok hızlı gitmemeye ya da çok dayanıklıymışsınız gibi hareket etmemeye çalışın.Daha yavaş yürüyerek daha erken durarak ve bol su içerek egzersizinizi tamamlayın.

 

AKCİĞERLER

  • Güçlü güneş ışığı,havadaki kirleticilerin oluşumundaki artışı tetikleyebilir.Dışarıda olduğunuz sürece bunları solursunuz,bu da akciğerlerinizi zorlayabilir.Sonuç olarak da boğazınız tahriş olur,hızlı nefes alıp vermeye veya hırıltılı solumaya başlarsınız.

wellness

 

BÖBREKLER VE BAĞIRSAKLAR

  • Tüm bu iç eylemler bir yerden patlak verir.Böbreklerinizin etrafındaki kan damarları büzüştüğü için tuvalate gitme ihtiyacınız bastırılır.
  • Aynı şekilde,sindirim de arka plana itilir ve karnınızı doyuracak gıdalara karşı olan isteğiniz azalır.Örnek olarak şunları yemek isteyebilirsiniz:Tuzlu şeyler(terlemeyle dışarı atılan tuzu geri almak için)sıvılar ya da donuk veya buzlu gıdalar.

 

BEYİN

  • Ter yoluyla vücut ağırlığınızın yüzde ikisini kaybetmek,hem zihninizi hem de ruh halinizi etkileyebilir.Vücudunuzun susuz kalaması sizi aksileştirip düşüncelerinizi bulanıklaştırabilir.Diğer yandan,yüksek sıcaklık karar verme ve problem çözme becerilerine ket vurabilir.

wellness

 

UYKU

Çok yorgun olabilir ama kolayca uyuyamazsınız.Uyku döngünüz,siz uykuya dalmadan önce vücut ısınızın düşmesini gerektirir ama sıcak hava buna engel olur.