Numan Aykut Şahin’den Çizginin Dışında Bir Köy Hikayesi ‘Hasibe’

Seramik Sanatçısı Numan Aykut Şahin’in heykellerinden oluşan ’’Hasibe’’ sergisi Asmalı Mescit Sanat Galerisinde sanatseverler ile buluşuyor.

Sergi kapılarını 26 Mayıs’da ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor. 15 Haziran’a kadar sürecek olan sergi, ilhamını büyükanne Hasibe’den ve sanatçının çocukluğunda sık sık ziyaret ettiği aile topraklarından alıyor.

Seramik Sanatçısı Numan Aykut Şahin

Kendi kökenlerinden, ve büyükannesi Hasibe’nin dostlarından da esinlenerek yola çıktığı bir hikaye kurgulayan sanatçı, üretim sürecinde Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Maltepe köyünde geçen çocukluk anıları, gözlemlediği karakterler, farklı vücut formları ve motif çeşitliliği ile oldukça beslendiğini dile getiriyor.

Bu göstergelerden yola çıkarak kendi avangart köylü “Fat Lady” heykellerini oluşturan Şahin, çocukluk yıllarında kendisine oyun alanı da olmuş olan Maltepe köyündeki coğrafik, jeolojik ve biyolojik çeşitlilikten de yararlanarak, bataklık, çamur, kırkayak, kurbağa gibi karşılaştığı bir çok imgeye de işlerinde yer veriyor.

Moda alanında eğitimler alan ve styling üzerine çalışan sanatçı heykellerini giydirirken de bu alandaki tecrübeleri ışığında hikayesindeki motif çeşitliliğini oldukça geniş yelpazedeki mozaikler ile sağlıyor.