NOEL BABANIN KÖYÜ

LAPLAND

LAPLAND / FINLANDIYA

İsveç, Norveç ve Rusya’ya sınırı bulunan, gözde kış turizmi bölgesi Lapland, Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan bir buz cenneti. Ülkenin yaklaşık 3’te 1’ini kapsayan Lapland/Laponya, temiz havası,  doğal ve eşsiz güzellikleri ve bölgede yapılabilecek aktivite çeşitliliğiyle size kış masalı yaşatacak, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Kuzey Kutup dairesinin üst kısmında yer aldığı için Kuzey ışıklarının gözle görülebildiği Lapland, hem gündüz hem gece büyüleyici bir manzara sunuyor. Noel babanın şehri olarak da anılan Lapland’ı ziyaret etmenin en tercih edilen zamanı, şüphesiz Noel zamanı. Kuzey ışıklarını çıplak gözle görebilmeniz Eylül’den Mart ayına kadar daha olası. Bilimsel olarak tam olarak ne zaman ortaya çıkacağı açıklanamadığından seyahatinizi Ocak-Mart ayları arasına denk getirmeniz, kuzey ışıklarını görebilme olasılığınızı biraz daha arttırabilir. Güneş ışınlarının bol olduğu Nisan – Eylül ayları arasında Lapland seyahati çok önerilmiyor; çünkü kuzey ışıklarını seçebilmek güneş sebebiyle nerdeyse imkânsızlaşıyor.

 

2

34

 

 

 

 

 

 

 

 

Saariselkä / Ylläs

Özellikle Cross Country kayak yapmak için Lapland’a gidenlerin tercihi Saariselkä şehri en oluyor.

Aktivite ve konaklama açısından Saariselkä’ya göre daha az imkân sunan Ylläs şehrini, daha çok downhill/slalom kayak türünde kaymak isteyenler tercih ediyor.

5Saariselkä’dan daha Güneybatı’da bulunan ve daha küçük olan Ylläs, kayak merkezleri, yokuşlu kayak rotaları ve saunalardan daha fazla bir alternatif sunmuyor.

Cross Country kayak için ideal olan Saariselkä’da ise hem daha çok ve kaliteli aktivite yapabilir hem de kayak rotaları detaylı bir şekilde işaretlendiğinden, farklı rotaları rahatlıkla seçip, kayabilirsiniz.

Saariselkä’ya ulaşım oldukça rahat. Helsinki’den Ivalo’ya uçtuktan sonra, bölgeye araçla transfer sağlanıyor.

Saariselkä’da yapabileceğiniz başlıca aktiviteler şöyle;

 • Kros kayak
 • Husky safari
 • Kar raketiyle ‘Kuzey Işıkları’ altında trekking
 • Motorlu kızakla ren geyiği çiftliği ve doğa gezisi
 • Kakklasutten İglo kasabasını ziyaret
 • Buzda balık avı
 • Kar kızağı turu
 • Buzdan barları ziyaret
 • Urho Kekkonen Milli Parkı’nda yürüyüş

 

KONAKLAMA

Saariselkä’da modern otellerin yanı sıra daha otantik ahşap klübeler, dağ evleri ve buzdan iglolarda kalmak da mümkün. Yerleşim olarak çoğu tesis merkeze yakın bir konumda bulunuyor.

6

*Noel zamanı genellikle rezervasyonlar çok önceden dolduğu için maalesef yukarıda da resmi olan Kakklasutten İgloo kasabasında ve birçok tesiste müsaitlikler 3 Ocak’tan sonra daha kolay bulunabiliyor.                                              

 

7HOTEL ISO-SYOTE

Saariselkä ve Ylläs kentlerine alternatif olarak,  Lapland’ın Güney ucunda bulunan ve son yıllarda en gözde kış otelleri arasında yer alan Hotel Iso-Syote’de Eagle View Suite kalabilir ve yanı başınızdan uçan kartalları izleyerek, eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 

YEME-İÇME

 • Laanilan Kievari’de brunch yapabilir, rengeyiği etinin tadına bakabilirsiniz.
 • Kaunispää’nın tepesinde bulunan Huippu restaurant’ta muhteşem manzara eşliğinde sıcak bir çorba içebilir, meşhur cheesecake’lerinden tadabilirsiniz.
 • Frenk üzümü ve lmadan yapılan özel bir Fin içeceği olan Sekamehu içebilirsiniz.
 • Saivu Cafe’de espresso içebilirsiniz.