Modern Kilimlerle Yenilikçi Bir Bakış

Mekânlara özgü ve benzersiz ürünler yaratma düşüncesiyle ortaya çıkan THE KEEP’in ürünleri, yaşadıkları mekanlara farklı bir dokunuşta bulunmak isteyenlerin, tasarımı ve özgünlüğü sevenlerin kalbini kazanan yenilikçi modellerden oluşuyor.

Her ev bir hikâye saklar. THE KEEP, bu düşünceden yola çıkarak adları ve hikayeleriyle kilim koleksiyonlarını tasarlıyor. Mimar ve tasarımcıların elinden çıkan bu desenler Ege Bölgesi, Uşak’ta 60 yıldır kilim üreten bir atölyede hayat buluyor. Yerde, duvarda, kanepe üzerinde kullanılabilir doku ve desenlere sahip bu kilimlerin en çok tercih edilen iki koleksiyonunu bir araya getirdik.

THE KEEP’in ilk yarattığı seri olan Hikayeler koleksiyonu ile son yarattığı Kavuşma koleksiyonu, markanın en çok satan tasarımlarının yer aldığı iki kategori. Son günlerde ismi sıkça anılan popüler sanatçı Esra Gülmen’in tasarımları da THE KEEP’in en çok tercih edilen ürünlerinin arasında yer alıyor.

60 yıldır kilim üreten bir atölyenin babadan kıza aktarılan bilgi, birikim ve tecrübesi, yenilikçi tasarım ve üretim teknikleriyle birleşmiş ve ortaya THE KEEP markası çıkmış. THE KEEP kurucuları mimar Bilge Kalfa ve Senem Akçay İstanbul-Berlin hattında çalışıyorlar. Marka, geleneksel dokumacılık alt yapısı üzerine, çağdaş tasarımcıların çalışmalarının işlendiği, sınırlı sayıda üretim prensibine dayanıyor. Kilimlerin hepsi, tekstilin kalbinin attığı Ege’de, kilim ve halı kültürünün önemli merkezlerinden Uşak’ta dokunuyor. Ortaya çıkan kilim koleksiyonu, mekânlara özgü ve benzeri olmayan ürünler yaratma düşüncesinin bir sonucu.

The Keep’in son koleksiyonu: Kavuşma

THE KEEP’in en yeni koleksiyonu ‘Kavuşma’, %70 geri dönüştürülmüş pamuktan oluşan vegan kilimlerden oluşuyor. Tamamen elde dokunan ve çift taraflı tasarlanan bu eşsiz kilimler, mekânda çift kullanım imkânı da tanıyor. 8 farklı tasarımcı/sanatçının elinden çıkan Kavuşma koleksiyonu, Uşak’ta üretilmiş. Yıllardır üzerindeki sembollerle evlerin hikayelerinin anlatıldığı kilimler, bu koleksiyonda evi bir kavuşma mekânı olarak ele almış.

Koleksiyonlarını oluştururken markanın iş birliği yaptıkları diğer sanatçılar arasında; İstanbul, Berlin, Münih, Köln, Londra’da yaşayan ve kültürler arası paylaşımlarda bulunan; illüstratör Joanna Winograd, mimar Avşar Karababa, sanatçı Vardal Caniş, illustratörGizem Winter, illüstratör Martha Thumiger, mimar Sevince Bayrak,sanatçı Gaye Su Akyol, illüstratörDidem Çabukel, sanatçıEsra Gülmen, tasarımcıIşık Kaya, mimar DilşadAladağ, Burcu Serdar Köknar, Ceren Bingöl, İrem Cansu Yıldız, Monica Bold, İdil Girard ve Eylem Yılmaz Kumru gibi isimleri sayabiliriz. www.thekeep.shop adresiyle birlikte Souq Kanyon, Hipicon, Lagomstore Caddebostan, Yirmi Yedi Kuzguncuk, New York Sujuk, Berlin Souq ve Berlin Pist’te de satışta olan tasarımlara @thekeep_shop.rugs Instagram adresinden de ulaşabilirsiniz.