Louis Vuitton, Annie Leibovitz’in Akademisyen Üniformasını Tasarlıyor

Louis Vuitton, Annie Leibovitz’in Académie des Beaux-Arts’a kabul töreni için akademisyen üniformasını tasarlıyor.

Louis Vuitton, Annie Leibovitz’in Akademisyen Üniformasını Tasarlıyor

Louis Vuitton, Louis Vuitton Kadın Koleksiyonları Artistik Direktörü Nicolas Ghesquière tarafından, 20 Mart’ta Fransa’daki Académie des Beaux-Arts’a resmi kabulü için fotoğrafçı Annie Leibovitz’in akademisyen kıyafetinin tasarlandığını duyurmaktan gurur duyuyor.

Annie Leibovitz, görüntüler aracılığıyla güçlü hikayeler anlatırken çok özel anları ölümsüzleştirme yeteneğiyle tanınan, çağımızın en etkili ve saygın fotoğrafçılarından biri olarak biliniyor. Onlarca yıla yayılan kariyeri, portre fotoğrafçılığına getirdiği devrim niteliğindeki yaklaşımıyla tanımlanıyor.

Ghesquière bu üniformayı tasarlarken, geleneksel Académie tören kıyafetlerinin ayırt edici özelliklerinin yeni bir yorumunu seçiyor ve bunu sembolik koleksiyonlarından biri olan ve 18. yüzyıl erkek kıyafetlerinden şekil ve estetik olarak esinlenen 2017 İlkbahar-Yaz Kadın fraklarından ilham alıyor. Yüksek yakalı, tek düğmeli ceket önden kısa, arkadan kuyruklu bir cekete dönüşüyor ve ortasında bir yırtmaç bulunuyor.

Özel dikim tasarım, uzun bir ceket, cigarette pantolon ve beyaz poplin bluzdan oluşuyor. Takım, genellikle erkek smokinleri için kullanılan ince dokulu bir dokuma olan siyah “grain de poudre” yünden üretiliyor.

Tamamen el işçiliğiyle üretilen işlemeler, zeytin yaprağı şeklinde monokrom pirinç renginden oluşuyor ve simetrik olarak yaka, ceket önü ve kollara yayılıyor.

Nicolas Ghesquière, “Annie Leibovitz için akademisyen üniformasını tasarlamak ve onun gibi yetenekli, özgür ve vizyoner bir sanatçının fotoğraf çalışmalarına saygı duruşunda bulunmak benim için gerçek bir onur.” sözleriyle duygularını ifade ediyor.

Annie Leibovitz’e akademisyen kılıcı Condé Nast Editoryal İçerik Direktörü ve Vogue Global Editoryal Direktörü Dame Anna Wintour tarafından takdim edilecek.