KURU İNCİRİN MUCİZEVİ FAYDALARI

KALİTELİ VE TEMİZ BİR BESLENME ALIŞKANLIĞINIZDA UFAK DEĞİŞİKLİKLER YAPARAK HAYATINIZDA BÜYÜK FARKLAR YARATABİLİRSİNİZ..

Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı ise iyi beslenme.. Kaliteli ve temiz beslenerek, her gün vücudumuza girmesine izin verdiğimiz besinleri sağlıklı ve dikkatli bir şekilde seçerek hastalıklardan korunmak, kendimizi daha iyi hissetmek ve vücudumuza gerekli özeni göstermek mümkün.

Köklü değişiklikler yapmak zor geliyorsa küçük adımlar atarak sağlıklı yaşama giriş yapmanız çok daha kolay ve uygulanabilir bir yol.. Örneğim siyah çayı bırakıp yeşil çay içmeye başlamak, kahve yerine su içmek, basit şeker içeren paketli gıdalar yerine ev yapımı yoğurda doğradığınız meyveleri tüketmek, kimyasal maya içeren tüm ekmeklerden uzak durup ekşi mayalı tahıllı ekmekler seçmek gibi.. Bu basit ama müthiş etkileri olan değişikliklere bir pratik ilaveyi de yine doğal ve çiğ beslenmeye katkı sağlayacak kurutulmuş meyve tercihimizle yapabiliriz. Market raflarında elimizin sıkça gittiği paketli gıdalar yerine yine alımı ve tüketimi çok kolay olan kuru incir, kayısı, erik, üzüm gibi besinlerle iyi bir beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Kurutulmuş meyvelerin besin değerleri, sağlık etkileri öyle hiç de yadsınacak cinsten değil. Tarihi açıdan bakıldığında da insanlığın her döneminde yoğun besin değeri ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle her kültürde yerini bulmuş. Özellikle kuru hurma ve kuru incirin yüksek besin içeriği bu gıdaların kaliteli beslenme açısından yerini listenin hayli yukarılarına taşımış durumda.

Peki nedir bu mucize besinlerden kuru incirin faydaları?

Kuru incir, içerdiği yüksek miktarda protein, vitamin ve mineral içerir ve böylece hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu da kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Gribal hastalıkların bulaşmasını engeller, sindirimi kolaylaştırır. İçeriğindeki ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

İçeriğindeki antioksidanlar kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.Cildi korur ve besler. Cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Magnezyumun % 30’unu, fosforun % 20’sini, B1 vitamininin % 5’ini ve B2 vitaminin % 4’ünü içeren kuru incir, bağırsakların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlıyor.

Kemik sağlığında kuru incir mucizesi: Bol miktarda vitamin K içermesi ve kalsiyum deposu olması sebebiyle kemiklerimizin dokusunu güçlendirirken, kemik kırılganlıklarını da azaltır. Böylece kemik ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve yaşlılık ile ortaya çıkan kemik hastalıklarını önler.

İncir çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudu temizler, kalp sağlığını korur.

Sindirim sistemine ve kabızlığa karşı etkilidir.

Kronik öksürük, astım ve bronşit hastalarına karşı tedavi edicidir.