Karşınızda Apple’ın Yeni İncileri

Sezonun beklenen anı geldi. Apple en yeni donanımlarını biraz önce tanıttı.

Apple sonbahara henüz girmişken yeni etkinliği Far Out Eylül etkinliğini biraz önce gerçekleştirdi. Etkinlikte uzun süredir süren dedikoduların birçoğu gerçek oldu. Ürünleri anlatmadan önce neler tanıtıldı, hızla üstünden geçelim; Apple Watch Series 8, güncellenmiş versiyonu ile Apple Watch SE, ailenin en dayanıklı üyesi Apple Watch Ultra, 2. Jenerasyon Airpods Pro, iPhone 14 ailesi ve iPhone 14 Pro ailesi…

Apple Watch Series 8 & Apple Watch SE

Dünyanın en çok satan akıllı saat ailesi Apple Watch Series 8 ile her zamanki gibi sağlık özelliklerinin üzerinde duruyor. Yeni versiyon var olan özelliklerine vücut sıcaklığı ölçüm sistemi ekledi. Pandeminin hayatımıza kattığı vücut sıcaklığı önemi tekrar karşımıza çıktı. Son olarak var olan düşme detektörünü bir adım öteye götürerek saattaki bazı sensörleri kullanarak kaza detektörü eklendi. Son olarak ise düşük güç modu eklendi ki bu da 18 saatlik kullanımı 36 saate çıkarıyor. Apple Watch SE ise ekonomik ama güçlü bir model olarak karşımızda. Apple Watch dünyasına adım atmak için uygun bir araç.

Apple Watch Ultra

Aileye ilk defa farklı bir tasarımla yeni bir üye katılıyor. Tasarımsal olarak klasik çizgilerini koruyan modeller, ilk kez kalınlaşıp yeni özellikler ekleniyor. Sporcuları hedefleyen modelde ilk kez bir tuş ekleniyor. Kişiselleştirme olanağı sunan tuş kullanışlılığı bir adım öteye taşıyor.

Yepyeni ve güçlü tasarımı ile Apple Watch Ultra, düz bir ekran ve yuvarlatılmış kenarlara sahip. Yeni bir titanyum metal alaşımdan üretilen cihaz 40 metreye kadar suya dayanıklı ve dalış için kullanılan teknolojik cihazların kullandığı EN13319 ile WR100 sertifikalarına sahip. Apple Watch Ultra -20 dereceden 55 dereceye kadar dayanıklılık gibi ekstrem koşullarda saati kullanabilmenize imkân veren pek çok özellik bulunuyor. Cihazda kullanılan ikinci hoparlör sayesinde saat, kaybolmanız halinde kullanabileceğiniz ve 600 metreden bile duyulabilen 85dB’lik bir ses dalgası da yayabiliyor. 36 saate kadar aktif bir şekilde çalışabilen Apple Watch Ultra düşük güç modu sayesinde de tamı tamına 60 saat aktif kalabiliyor. Son olarak ekstreme koşullarda sağlamlığı ile öne çıkan bir seri kayış le geliyor.

Airpods Pro 2. Jenerasyon

Önceki jenerasyonun tasarım çizgilerini taşıyan Airpods Pro, güncellenen H2 işlemciye sahip. Yeni nesil Airpods Pro iki kat daha iyi gürültü engellemeye sahip. Ayrıca çevreye adapte olan akıllı gürültü engelleme ile çevredeki olanların farkına varıp tehlikeli durumlarda sesi duymanızı sağlayan büyük bir güncelleme aldı. 30 saat gibi bir kullanım sağlayan kasaya eklenen minik detay ile artık özel aksesuarları takabiliyoruz.

iPhone 14

iPhone 14 ailesi tanıdık bir üyeye ev sahipliği yaparak iki kardeş olarak konumlanıyor. 6.1 inçlik ekranıyla iPhone 14 ve 6.7 inçlik ekranıyla iPhone 14 Plus. Tasarımsal olarak iPhone 12 tasarım dili 13 ve sonrasında 14 ile de devam ediyor. Çentik 12’den sonra olduğu gibi küçülmeye devam ediyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ikilisi 6 GB ram ve A15 Bionic işlemcisi ile geliyor. Kameralara gelirsek eğer iPhone 14 ailesi en iyi ön kameraya sahip. 12 megapiksel olan lens kurulumu ilk kez otomatik odaklamaya sahip oldu. Tüm kameralar düşük ışıkta gösterdikleri performansı 2 kat arttırırken videoya eklenen aksiyon modu ile gimbal kullanımı tarihe karışacak gibi. Son olarak iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ailesi ABD’de sim yuvasına sahip olmayan versiyon ile satışa çıkarak eSim teşvik edilecek.

iPhone 14 Pro

Bu yıl yanıtılan iPhone 14 Pro ailesi iPhone 14 ailesi ile aynı boyutta ekranla gelerek iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olarak adlandırılıyor. Bu yıl çentikler Pro ailesiyle tarihe karışıyor. Face ID sensörü sıkıştırılan alana ise Dinamik Ada (Dynamic Island) adı verilerek gün içinde sıkça kullandığımız, kulaklık bağlantı, müzik arayüzü, alarm, Bluetooth bağlantısı, Face ID aktivasyon gibi bildirimleri taşıyıp interaktif hale getirmişler. Ekran tarafında ise uzun süredir beklenen ve ilk sinyallerini iOS 16 beta versiyonlarında gördüğümüz Always-On ekranlar artık Pro ailesiyle geliyor. Apple tarihinde ise ilk kez 48 megapiksel boyutunda bir sensör iPhone 14 Pro ailesinin ana lensine konumlandırılıyor. İlk fotoğraflar ise baya etkileyici.