KARBONATLA GELEN GÜZELLİK

Karbonatın faydaları kek kabartmaktan çok daha ileri gidiyor.

Karbondioksit, su ve sodyum bikarbonatın bileşiminden oluşmuş alkali bir tuz olan karbonatın mideye cilde, ter kokusuna ve daha birçok şeye faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Antitoksik ve temizleyici özellikli bir kimyasal olan karbonat, şampuandan kaşıntı pomadına, vücut kreminden tıraş losyonuna çok çeşitli alanlarda cildimizi korumaya ve temiz tutmaya yardımcı oluyor.

CİLT TEMİZLİĞİ

Karbonatın bilinen ve günümüzde en çok yaygınlaşan kullanım alanlarından biri cilt temizliği. Cildi sakinleştirip dinlendirmesi ve arındırıcı özellikleri nedeniyle cilt bakımında karbonat kullanımı hem doğal hem de oldukça faydalı bir yöntem.

Karbonatlı Yüz Peelingi

Bir çay bardağı suya 3 çay bardağı karbonatı iyice karıştırın. Elde ettiğiniz yoğun kıvamlı macunu parmak uçlarımızla yüzünüze dairesel hareketlerle yedirip birkaç dakika sonra yıkayın. Özellikle siyah noktaların yoğun olduğu burun, alın ve çene gibi bölgelere daha yoğun uygulayın. Cildiniz hem yağdan ve makyaj artıklarından temizlenecek, hem de aynı sebeple dolan gözeneklerimiz kirden arınıp açılacak.

 

EL VE AYAK BAKIMI

Tüm gün ayakkabının içinde terleyen ve kötü koku yayan ayaklarımız, sigara kullanımı ya da dış etkenler nedeniyle kirlenen ve çok terleme yapan ellerimiz sosyal ilişkileri bile etkileyen, nahoş durumlara yol açabiliyor. Yorgunluk ve nasırlaşma gibi etkenlerin de koku yaptığı el ve ayakları karbonatlı suda bekletmek uzun zamandır aradığınız kurtuluş formülü olabilir. 1 litre suya 1 bardak karbonat karıştırıp 15 dakika el ya da ayaklarınızı bekletin, farkı göreceksiniz. Çatlayan ve kuruyan ayakları için de sıcak suya karbonat ve sirke ekleyip 20 dakika bekletebilirsiniz.

 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Günaşırı karbonatlı su ile fırçalamanız dişlerinizin beyazlamasında yararlı olacaktır. Ağız kokusu şikâyetiniz varsa karbonatlı su ile gargara yapmanızı öneriyoruz.

 

TER KOKUSUNA VEDA EDİN

Vücutta çeşitli sebeplerle oluşan kötü kokulara karşı karbonat kullanımının inanılmaz faydaları var. Roll-on, deodorant gibi vücudunuza ve çevreye zararlı kimyasallar yerine her duşta koltukaltınızı karbonatla yıkamanız, uzun zamandır kurtulmaya çalıştığınız ter kokusunu şaşırtıcı derecede giderecektir. Aynı sonucu karbonatı, banyodan çıktıktan sonra vücudunuz nemliyken koltuk altlarınıza sürerek de alabilirsiniz.

 

SAÇLAR İÇİN KARBONAT

Saçlarımıza şekil vermek ve temizlemek için kullandığımız pek çok kozmetik ürün aslında zararlı kimyasallardan ibaret. Çoğu saç tellerinin incelip kırılmasına, matlaşmasına ve saç derisinin kurumasına neden olabiliyor. Şampuanın zararlı etkisini azaltmak için her zaman kullandığımız şampuanınızın şişesine ekleyeceğiniz yarım avuç kadar karbonat daha parlak, yumuşak saçlara kavuşmanızı sağlayacak. Saç derisini daha sağlıklı bir nem dengesine kavuşturacak. Saçlarda oluşan kepeklenme için de karbonatlı su ile durulamak işe yarayabilir.

 

HER SABAH 1 BARDAK KARBONATLI SU

Alkali su metabolizmamızı yavaşlatan asitleri etkisiz hale getirerek vücudumuzdan atmaya yardımcı olur.

Ph seviyesinin yükselmesinde etkili olan karbonat suyun alkali olmasını sağlayacağından uzmanlar her gün bir bardak karbonatlı su içmenizi öneriyor.

Alkali su hazırlamak oldukça kolay. Yalnızca karbonat ve taze suya ihtiyacınız var. Bit büyük bardak suyun içine çay kaşığının ucuyla karbonat atın, uyanır uyanmaz için. Güne karbonatın getirdiği sağlıkla başlayın.