Güne Mutlu Başlamak İsteyenlerin Hemen Edinmesi Gereken 5 Alışkanlık

Sağlıklı, az stresli ve mutlu bir gün geçirmenin anahtarı sabahları pozitif bir başlangıç yapmaktan geçiyor. Şimdi sizlerle gününüzü güzelleştirecek ve pozitif başlangıç yapmanızı sağlayacak 5 temel alışkanlığı paylaşıyoruz!

@gigihadid

Mutlu Başlangıçlar İçin Hemen Edinmeniz Gereken 5 Alışkanlık

Erken Uyanmak

Günün geri kalanını planlamak ve kişisel zamanınızı iyi yönetmek açısından erken uyanmak oldukça önem taşıyor. Eğer alarmlarla toksik bir ilişkiniz varsa ve onları sıkça erteliyorsanız bünyenize zarar verdiğinizin farkında olmanız gerekiyor. Bunun en kolay çözümü olarak sabah alarmlarınızı yatağınızdan uzak bir yere koymayı deneyebilirsiniz. Bu, alarmı kapatmak için de olsa yataktan kalkmanıza sebep olacak, uykunuzu açacaktır.

Sabah Egzersizi

Güne başladığınız ilk saatlerde egzersiz yapmak endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak daha mutlu ve enerjik bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur. Hafif tempolu sabah yürüyüşleri, yoga, meditasyon ve evde yapacağınız basit egzersizler gün boyu zinde ve pozitif kalmanızı sağlayabilir, kesinlikle denemelisiniz.

Sağlıklı Kahvaltı

Güne dengeli ve besleyici bir kahvaltı ile başlamak, mutlu bir başlangıcın vazgeçilmezdir! Tam tahıllar, meyve, sebze ve protein içeren bir kahvaltı, vücudunuza ihtiyacı olan besinleri sağlar ve metabolizmanızı canlandırır.

Enerji seviyenizi arttırmak ve gün boyu odaklanmanızı sağlamak için edineceğiniz bu alışkanlık genel sağlığınız için de oldukça önem taşıyor.

Güneş İle Temas Halinde Kalın

Sabahın erken saatlerinde güneş ışığı almak gündüze uyum sağlamanıza yardımcı olur. İlk olarak yattığınız odanın perdelerini açarak işe başlayabilirsiniz. Güneş ışıklarının yumuşak dokunuşlarıyla uyanmak, D vitamini bağışıklığınızı desteklemeye, kemiklerinizi güçlendirmeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kafein Günlüğü

Gece kuşlarının iksiri kafein sabahları ayılmanıza yardımcı olurken, belli saatlerde tüketildiğinde uykunuzun en büyük düşmanı haline gelebilir. Uzmanlar günlük kafein düzeyini belirli bir düzeyde tutmanızın (300 mg ile sınırlı olmalı) sağlığınız ve uyku düzeniniz için oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

Kafein düzeyinizin uykunuza etkilerini yakından incelemek için kafein günlüğü tutabilirsiniz. Kafein aldığınız günleri ve o günlerde uyuduğunuz saatleri not almak sonuçları gözlemlemenize yardımcı olabilir.