EVDE ELMA SİRKESİ YAPIMI

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Fakat herhangi bir elma sirkesi tüketmektense sağlığımız için oldukça faydalı elma sirkesini ev yapımı ya da organik tercih etmek gerekiyor. Evde yapabileceğiniz elma sirkesinin doğal ve sağlıklı olmasının yanı sıra yapımı tahmin ettiğinizden çok daha kolay.

Kan şekerini düşüren, sindirimi kolaylaştıran, kolesterolü düşüren, yağ yakımına yardımcı olan ve daha birçok yararı olan elma sirkesini her sabah bir bardak suya 1 çay kaşığı gelecek şekilde içerek tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi bakterileri yok ettiği için yüz ve ev temizliğinde oldukça etkilidir. Her akşam yatmadan zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile çıkarttığınız makyajınızın ardından bir pamuğa damlatacağınız birkaç damla ev yapımı elma sirkesiyle yüzünüzü temizlediğinizde çoğu pahalı üründen çok daha çabuk etki ettiğini ve cildinizin yumuşadığını ve temizlendiğini göreceksiniz.

recipe_apple_cider_vinegar_b-1

 Ev Yapımı Sirke İçin Gerekli Malzemeler:

 10 adet büyük boy kırmızı organik elma (kabuklu)

 3 litre temiz içme suyu

 4 yemek organik kaşığı bal

 1 tatlı kaşığı tuz (tercihen kaya tuzu)

5 litrelik cam kavanoz

 

Not: Tüm bu ölçüleri kullanacağınız kavanoza/şişeye göre uyarlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elmaları kabuklarını soymadan ve yıkamadan kullanın. Organik ve ilaçsız yetiştirilmiş elmalar kullanmanız çok önemli. Eğer elmaları yıkamanız gerekiyorsa yıkayıp sirke işlemi için bir gün bekletmeniz gerekiyor. Mayalanma işleminin zamanından önce oluşmasını engellemek adına kullandığınız elmaların zedelenmemiş olmasına dikkat edin ve mümkün olduğunca sulu kırmızı elmalar tercih edin.

Kavanoza koyduğunuz elma dilimleri, kavanozun yarısını doldurmalı. Mayalanma sürecinde doğru sıcaklık ve ortamda bozulmadan uzun süre bekletilen elma sirkesi, bir o kadar keskin ve etkili olur. Hazır durumda olan ev yapımı elma sirkesi üzerinde oluşan sirke anasını alıp bir sonraki sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz. Hazır olan sirkeyi, tülbentten geçirdikten sonra kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Yemek.com’dan aldığımız tarifle oldukça başarılı elma sirkeleri ürettik, siz de mutlaka kendi elma sirkenizi bu basit tarifle evde üretin ve elma sirkesinin faydalarından yararlanın.

  • Elmaları kabuklarını soymadan dört eşit parçaya bölün. Çekirdekli kısımlarını çıkartın.
  • Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
  • Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin. Üst kısmında bir parça boşluk kalmasına dikkat edin. 3 yemek kaşığı kadar kıvamlı bir bal katıp karıştırın.
  • Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple sıkarak sabitleyin.
  • Güneş görmeyen ve karanlık bir ortamda yaklaşık 1,5-2 ay kadar bekletin. İlk zamanlarda gün aşırı, daha sonraki günlerde haftada bir kez tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

  • Zaman içinde kavanozun üst kısmına çıkan elma dilimlerinin çürümeye başladığını, çevrede sirke sineklerinin oluşmaya başladığını ve sirke koktuğunu göreceksiniz.

  • Tüm bu belirtiler oluşup sirke fermente olmaya başladığında sirkeyi süzüp elma posalarını atın.
  • Süzdüğünüz sirkeyi yeniden cam kavanoza alıp kalan bal ve tuzu ekledikten sonra karıştırın. Kapağı kapalı şekilde, serin bir yerde saklayın.
  • Sirke kavanozu üzerinde sirke anası denilen beyaz şeffaf bir yuvarlak oluşmaya başlayıp keskin bir koku geldiği zaman sirkeniz kullanıma hazır demektir.