Etro’dan “Sihirli Terzilik”

Etro, erkek klasik giyimini yepyeni bir boyuta taşıyan özel dikim programı ETRO UNIQUE’den ilham alan yeni bir görsel anlatı sunuyor. Bu konsept, markanın Milano kentinde Via Monte Napoleone 5 adresinde faaliyet gösteren ve tümüyle erkek terziliği ve tadilat hizmetlerine odaklanan yeni butiğinin açılışıyla eş zamanlı olarak moda severlerle paylaşıldı.

Virgilio Villoresi’nin yaratıcı vizyonuyla hayat bulan “Magic Tailoring” adlı kısa film, Etro’nun zengin mirasını ve yaşattığı geleneği, marifetli aletler ve minyatür figürlerden oluşan animasyon karakterlerle hayata geçirilen bir çizgi film terzi atölyesinin masalsı cazibesiyle kusursuz bir şekilde harmanlıyor.

Villoresi, benzersizliğin ve bireyselliğin cisim bulmuş hali olan her bir ceketin, izleyiciye hayranlık veren, eğlenceli bir koreografiyle yaratıldığı, rüyayı andıran gerçeküstü bir diyar yaratıyor. Bu büyüleyici dünyada, terzilik sanatı sınırsız hayal gücü ile iç içe geçerek, hayal ve gerçeklik arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

Filmin her sahnesine, yaratıcı sürecin farklı aşamaları ve önemli oyuncuları damgasını vuruyor: Mezuranın aldığı hassas ölçümlerden eski bir dikiş makinesinin ritmik hareketlerine kadar her ayrıntı büyük bir incelikle tasvir ediliyor. Kumaş artıkları, keskin makaslar ve örgü şişleriyle dans ederken, Etro’nun imzası niteliğindeki desenlerle bezeli kumaşları renkli makaralar, dans eden tebeşirler ve çalışkan düğmeler çevreliyor.

Bu zanaatkarlık senfonisinin orkestra şefliği insan elleri tarafından icra edilirken, kişiselliğin özü de hayranlık ve ustalık dolu anlarla kendini gösteriyor. Nihayetinde ortaya çıkan gerçek sanat eserlerinin arka planını oluşturan mekân ise, Etro’nun Milano kentindeki Via Spartaco’da yer alan tarihi merkezini akla getiriyor.

Villoresi; set tasarımcıları, fotoğrafçılar, yapımcılar ve animasyonculardan oluşan yetenekli ekibiyle birlikte, sinematografide zanaatkâr bir yaklaşım izliyor. Her karenin titizlikle kurgulanıp çekildiği filmde, saniyede 15 kare hızında çekim yapan kamera günde beş altı saniye gibi bir hızla her incelikli hareketi ölümsüzleştirerek, geleneksel çizgi filmlerin rüyayı andıran dünyalarını akla getiren sürükleyici bir stop-motion animasyon ortaya çıkarıyor.