Estetik Cerrahide Yükselen Trend: Doğal Görünüm

Estetik cerrahiye olan ilgi her geçen tüm dünyada artıyor. Estetik cerrahide de tıpkı moda sektöründe olduğu gibi trendler gelişiyor ve zaman zaman talepler farklılaşıyor. Bu trendlerin değişimi kimi zaman revizyon ameliyatlarına kimi zaman da yaptırdığı işlemden pişman ve mutsuz bireylerin varlığına dönüşüyor. Kişinin kendi etnik kimliği ve anatomik yapısı ile örtüşen, başka birine dönüşmektense, “daha güzel bir sen” olmayı hedefleyen işlemler yapılması gerektiğini vurgulayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr Sarper Mete, zamansız ince ayarlar ile yaşlanmak, kişilerin estetik cerrahideki temel hedefi olmalı, diyor.

Dr. Sarper Mete

Değişen trendler yeniden ameliyat taleplerini artırıyor

Estetik cerrahi işlemlerini bilindiği üzere ikiye ayırıyoruz. Biri dolgu, botox ve belirli cihazlar yardımı ile yapılabilen non-invazif, yani girişimsel olmayan tedaviler, diğeri ise estetik cerrahinin temelini oluşturan cerrahi işlemler.

Enjekte edilebilir tedaviler popülerliklerini hiçbir zaman kaybetmeseler de, işlem tekrarı gerektirmesi sebebi ile estetik ameliyatlardan hep bir adım geride kalıyor. Herhangi bir işlem ile ilgili araştırma yaparken herkesin araştırdığı ilk iki konu maliyet ve kalıcılık. Fakat estetik cerrahinin bu kalıcılığı, değişen trendler nedeniyle bazen kişilerin tekrar ameliyat olmasına sebep olabiliyor.

Popo büyütme işlemi yerine küçük ve şekilli popo isteniyor

Bu trendlere örneklerden biri yaklaşık 15 yıldır estetik cerrahi operasyonları arasında kendine yer bulan ve tanınmış bazı ünlülerin etkisi ile tüm dünyada popülerlik kazanan BBL (popo büyütme) ameliyatları yine aynı ünlülerin popolarını tekrar küçültmeleri ile özellikle beyaz kadınlarda popülerliğini daha küçük ve şekilli popo arzusuna bıraktı. Bu sebeple bundan yıllar önce popolarını ister yağ enjeksiyonu ile, isterse de popo protezi ile büyütme işlemi yaptıranlar, popolarını tekrar küçülttürmek için sıklıkla başvurmaya başladılar. Fakat daha önce büyütülmüş olan poponun küçültülmesi sırasında, poponun yuvarlaklığının korunması biz estetik cerrahlar için gerçek bir problem olarak ortaya çıkıyor. Büyüyüp genişlemiş olan popo derisinin sarkmadan poponun tekrar küçültülebilmesi için önerim, birkaç seans yağ aldırma işlemi ile bunun gerçekleştirilmesi. Böylece seans aralarında popo derisine küçülüp sıkılaşabilmesi için zaman tanınıyor.

İlk protez çıktıktan sonra komplikasyon riski var

Eğer popo protezi çıkartılacaksa da, protez çıktıktan sonra popo şeklinin korunması için bir miktar yağ enjeksiyon mutlaka gerekmekte. Ancak bu işlem için de protez çıktıktan sonra 9 ay beklenmesi önerilir. Böylelikle çıkan proteze ait boşluk kapanmış olur, verilen yağlara bağlı oluşabilecek sıkıntılar minimize edilebilir. Eğer popo protezinin çıktığı aynı seansta yağ verilirse, bu yağ dokular arasından protezin çıktığı boşluğa kolaylıkla ulaşabilmekte, burada yağ nekrozu denilen komplikasyon sonrası sert kitleler oluşturabilmektedir. En tehlikelisi de, kas içine ulaşan yağların, yağ embolisi denilen ölümcül bir komplikasyona sebep olabileceği gerçeğidir.

Küçük ama sıkı ve yuvarlak popo trendi sayesinde Skinny BBL ameliyatı trend olmaya devam ediyor. Bu ameliyatın klasik BBL den farkı, popoyu büyütmek yerine şekillendirmek ve sıkılaştırmak için yapılan bir cerrahi olması, klasik BBl e göre çok daha az miktarda yağ kullanılıyor olması.

Meme büyütme ameliyatlarında doğala yönelim artıyor

Yine bu sene, meme büyütme ameliyatlarında da trendler değişme eğiliminde. Büyük meme protezlerinden ziyade daha doğala doğru bir geçiş kendini belli ediyor. Eskiye nazaran daha ufak boyutlarda protezler talep ediliyor. Yine BBL ameliyatında olduğu gibi, yıllar önce büyük meme trendi ile büyük protez taktırmış kişiler, protezlerini küçültmek için sıklıkla başvuruyor. Bu durumda eğer ilk ameliyat başarılı geçmiş, hasta yattığında protez memenin içerisinde çok hareketli değil ise daha küçük protez koyulduktan sonra meme dokusu sıkılaşıp kendini toparlayabiliyor. Ancak meme protezinin içeride bulunduğu cep çok genişlemiş ise, daha küçük protez yerleştirdikten sonra meme cildine de bir toparlama yapmak gerekebilmektedir.