EPSOM TUZUNUN FAYDALARI

Sağlık ve güzellik açısından muhteşem etkileri olan yeni güzellik sırrımız detoks merkezlerinin vazgeçilmezi “epsom tuzu”.. Epsom tuzu sofra tuzuna hayli benzese de normal tuzdan tamamen farklı, aslında magnezyum ve sülfattan oluşan bir mineral bileşeni. Peki detoks merkezlerinin bu kadar önem verdiği epsom tuzunun faydaları neler, ne onları bu kadar vazgeçilmez yapıyor? Sizin için araştırdık.

Epsom tuzu içerisinde magnezyum ve sülfat içeriyor. Magnezyum vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri sağlaması ve vücut fonksiyonlarının düzgün işlemesi açısından önemli bir mineral. Yüksek tansiyon, osteoporoz ve migren gibi birçok hastalığa karşı iyileştirici etkisi var. Sülfatınsa beyin dokusunun oluşmasında, besinlerin vücutta emiliminin sağlanmasında etkisi yadsınamayacak kadar çok. Bu gibi bir çok sebeple detoks merkezlerinin vazgeçilmezi haline gelen epsom tuzu ile düzenli olarak banyo yapmak epsom tuzunun sağlığa faydalarından yararlanmak için en kolay yollardan biri. Ayrıca ihtiyaca göre lokal olarak kullanılabilir.

İşte epsom tuzunu acilen denemenizi gerektiren faydaları ve kullanımları;

epsom-tuz1. Stresi Azaltır

Epsom tuzunun en etkili faydalarından biri stresi azaltmak, sakinleşmenize yardımcı olabilir.

İçeriğindeki magnezyum saysinde stresi azaltırken adrenalin seviyesini arttıran epsom tuzu, ayrıca anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk ve anormal kalp ritimlerini de olumlu yönde etkiler ve bu sayede vücudun dinlenmesini ve rahatlamasını sağlar.

Rahatlamak için banyo suyunuzu ısıttıktan sonra içerisine bir fincan Epsom tuzu ekleyin, istediğiniz banyo esansları, papatya, adaçayı gibi bitkileri de ilave edebilirsiniz.

15-20 dakika en güzel Spotify listeniz arka planda çalarken mis gibi kokularla ve köpüklerle hazırlamış olduğunuz küvette 20 dakika bekleyin. Mümkünse ışıksız bir ortam yaratın ve dinlenmeye çalışın. Haftada bir bu banyoyu ritüeliniz haline getirin.

2. Detoksifikasyon İçin Birebir

Epsom tuzu vücudu toksinlerden arındırdığı için detoks merkezlerinin kullandığı bir mineral. Siz de vücut için detoksa ve çevresel kirliliklerden arınmaya yardımcı olan epsom tuzundan bir detoks merkezine gitmeden kendiniz de faydalabilirsiniz.

Arındırıcı bir detoks banyosu için yine yukarıdaki gibi banyo suyunuza eklediğiniz epsom suyu etkili olacaktır.

Devamı için sağa tıklayın..

3. Ağrılara ve Kramplara Deva

Deri tarafından emilen epsom tuzu aynı zamanda kaslardaki gerginliği, ağrıları ve eklemlerdeki iltihapları dindirmeye yarıyor. Epsom tuzuyla yapacağınız bir banyo baş ağrısından karın kramplarına kadar bir çok ağrıya deva olabilir.

Eğer ayaklarınız şiddetli biçimde ağrıyorsa ya da ayaklarınızın yorulduğunu hissediyorsanız küçük bir leğene doldurduğunuz sıcak suya epsom tuzu ekleyip ayaklarınızı bu suyun içerisinde dinlendirin.

4. Damar Sağlığı İçin Önemli

Epsom tuzunun kan dolaşımını da olumlu etkisi olduğu uzmanlarca söyleniyor. Epsom tuzu damarların esnekliğini korumasını sağlayarak ve olası iltihaplanmaları azaltarak kalp rahatsızlıklarının da önüne geçiyor.