ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

Hem yemek yapmakta hem güzellikte hem alternatif tıpta kullanılan ve faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesinin en makbul tüketim şekli tabii ki doğal, ev yapımı olanı seçmek. Herhangi bir elma sirkesi tüketmektense sağlığımız için oldukça faydalı elma sirkesini ev yapımı ya da organik tercih etmek gerekiyor. Evde yapabileceğiniz elma sirkesinin doğal ve sağlıklı olmasının yanı sıra yapımı oldukça kolay olan elma sirkesinin nasıl yapıldığını daha önce şurada anlatmıştık.

Elma sirkesinin, bilim insanlarınca da araştırılıp onaylanan kilo kaybından kan şekeri düşürmeye, cilt bakımından diyabeti azaltmaya varan birçok faydasını sizler için araştırdık.

elma-sirkesi-faydalari

Asetik asit oranından zengin olan elma sirkesinin güçlü biyolojik etkileri vardır. Alkol gibi iki aşamalı mayalama tekniği ile üretilen ev yapımı elma sirkesinin ana maddesi asetik asittir. Aynı zamanda içeriğinde protein, enzim, potasyum ve probiyotik barındıran elma sirkesinin kalori miktarı da oldukça düşüktür (Bir yemek kaşığı için 3 kalori diyebiliriz). Bu zengin içeriğin yanı sıra amino asit bakımından da cömert ve antioksidan olan elma sirkesi başlı başına bir şifa kaynağı.

İşte ev yapımı elma sirkesinin sağlığınıza faydaları..

 

 

 

1. Bakterilerle savaşır.

Sirkenin, bakteriler de dahil olmak üzere patojen yok edici özelliği vardır. Bu yüzden yüzyıllardır temizleyici, enfeksiyon giderici amaçlarla da tüketilen elma sirkesi bizce benim diyen cilt temizleyicilerden çok daha etkili. Bu yüzden tırnak mantarlarında, bite ve kulak enfeksiyonlarına da deva niteliğinde olan elma sirkesi, bakterilere karşı etkili bir silahtır.

Biz cilt temizliğinde de düzenli olarak kullanmanızı, ağır kimyasallar içeren cilt temizleyicilerindense ev yapımı elma sirkesi ve pamuk yardımıyla gece-gündüz cildinizi temizlemenizi öneririz. Gözenekleriniz birden açılacak. Kullanmadan önce elma sirkesini bir miktar  içme suyuyla çözeltmeyi ihmal etmeyin.

 

2. Gıda temizliğinde ve uzun süre saklanmasında kullanılır.

Aldığınız meyve ve sebzeleri dakikalarca suda yıkayarak su israfına yol açmaktansa bir kaba aldığınız meyveleri suyla doldurup içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek temizleyebilirsiniz. Bu doğal yöntemle hem yiyeceklerin besin değerlerini korur hem de aşırı su tüketimine başvurmazsınız. İçeriğindek iasetik asit sayesinde bakterileri yok eden ev yapımı elma sirkesi meyve ve sebzelerinizin uzun süre bozulmadan kalabilmesini de sağlar.

3. Kan şekerini düzenler ve diyabete karşı korur.

Bugüne kadar sirkenin kanıtlanmış en tesirli özelliği tip 2 diyabetle mücadele olarak kabul ediliyor.

Tip 2 diyabet, kan şekerinin yükseldiği ve vücudun insulin üretemediği ya da insüline karşı direnç gösterdiği durumlarda konulan tanıdır. Fakat yüksek kan şekeri diyabeti olmayan kişilerde de büyük sorunlara yol açabilir. Yüksek kan şekeri sonucu erken yaşlanma ve bazı kronik hastalıklarla karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden herkesin dengeli ve sağlıklı bir seviyede kan şekeri oranına sahip olması oldukça önemli.

Bunu yapmanın en temel yolu karbonhidrat ve şeker tüketiminizi azaltmak. Bunların yanında bir de düzenli organik elma sirkesi tüketirseniz bu sorunlarla karşılaşma riskiniz büyük denli azalacaktır.

Gece yatmadan ya da sabah kalktığınızda elma sirkesini su ile tüketebilirsiniz.

4. Tok hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olur.

Kan şekerini düzenleyen ve insülin seviyesi azaltan elma sirkesi, kilo vermenize de yardımcı olabilir. Tok hissi yarattığı için daha az kalori tüketmenize yol açan elma sirkesi dolayısıyla uzun vadede kilo düzenlemesine yardımcı olur. Her sabah bir bardak suya bir çay kaşığı ev yapımı elma sirkesi ekleyip içmeniz, sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştıracaktır.

5. Kolestrolü düşürür, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Her gün elma sirkesi tüketiminin kalp ile ilgili hastalıklara ve kolestrole karşı vücudu koruduğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlandı. Kan şekerini ve kan basıncını da düzenleyerek sağlığınıza olumlu etkide bulunur.

6. Sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

Yemek yemeden önce ılık suya karıştırıp içtiğiniz bir çay kaşığı elma sirkesi, yemekleri daha kolay sindirmenize neden olur. Özellikle midenizi rahatsız edeceğini bildiğiniz gıdaları tüketmeden bu yöntemi uygulayın ve salatalarda zeytinyağı yerine ev yapımı sirke kullanmaya özen gösterin.

7. Kansere karşı koruyucudur.

Maddi tıbbın da çoğu zaman karşısında çaresiz kaldığı illet hastalık kanseri önleyici besinler ve beslenme alışkanlıkları geliştirmeniz sağlığınız açısından çok önemli. Hücrelerin kontrol edilemeyen şekilde büyümesine yol açan kansere karşı kesin çözüm hala olmasa da sağlıklı beslenme alışkanlıkların kanser oluşumunu önlediği biliniyor. Fareler üzerinde denenen ve olumlu sonuçlara ulaşılan araştırmalarda elma sirkesinin, kanserli hücreleri ve tümörlü hücreleri küçülttüğü de gözlemlenmiş.