Dumanlı Göz Makyajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Teoride bakıldığında çok basit gibi görünen dumanlı göz makyajları, uygulamaya gelindiğinde oldukça zorlaşabiliyor. Yıllardır trend olan dumanlı göz makyajları, darmadağınık ve seksi görünümü seven kadınlar için vazgeçilmezler arasında.

kapak görseli: @xoxotsumi

Dumanlı Göz Makyajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey /  @xoxotsumi

Çeşitli varyasyon ve renk karışımlarıyla yaratılan buğulu ve derin makyajlar son zamanlarda 21 milyondan fazla kişinin Google’da ‘dumanlı göz nasıl yapılır?’ sorusuyla yeniden gündem oluyor. Bobbi Brown’ın Küresel Profesyonel Sanatçısı Amy Conway’in dumanlı göz makyajının ipuçlarını derleyerek bu soruya güzellik dozu yüksek bir cevap aramaya ne dersiniz?

Buğulu Göz Makyajına Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Buğulu göz makyajına başlamadan önce bilinmesi gerekenler listesinde ilk sıraya hepimizin de çok iyi bildiği gibi en karanlık noktayı kirpik çizgisinde tutmak geliyor. Bu hamle makyajı hem demodelikten kurtarıyor hem de tüm dikkatin gözlere yönelmesini sağlıyor.

İkinci kural makyajı kesinlikle basit tutmak. Gözleri öne çıkartmak için en fazla üç ton gölge ve bir ton astar yeterli oluyor.

Üçüncü en önemli ve son kural ise mükemmel bir karıştırma fırçası ve sihirli parmaklar. Buğulu göz makyajında karanlık tonlardan çok derinliği ve boyutlandırmayı hangi seviyede tuttuğunuz çok daha önemli.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

  • Tüm göz kapağınızı orta tonlu bir göz farı ile kaplayın. Dumanlı görüntüyü vermek için griler, kahverengiler ve pudralar tercih edin.
  • Kirpik çizginiz boyunca bir astar uygulayın. Görüntünün tamamlanmış durması açısından kirpiklerin arasının dolu olduğundan emin olun.
  • Astarın üzerine acı kahve veya duman gibi koyu tonlu renkleri uygulayın. Aynı fırçayı alt kirpiklerin çizgisi boyunca da uygulamayı ihmal etmeyin. Sonrasında duman efektini verebilmek için parmaklarınızla farı hafifçe dağıtın.
  • Son adıma yaklaşırken rimelinizi ve kullanıyorsanız kirpik kıvırtıcınızı uygulayın.
  • Kaliteli bir görünüm için parmağınızla sedefli bir gölge ekleyebilirsiniz.

Bobbi Brown’ın Küresel Profesyonel Sanatçısı Amy Conway’in verdiği bu ipuçlarına dayanarak dumanlı görünümün inceliklerini öğrenirken ünlülerin klasik ve modern buğulu göz yorumlamalarını birlikte inceleyelim. 

Latte Dumanı

Makyaj trendlerinin ilham kaynağı Hailey Bieber’ın latte dumanı esintilerini içeren göz makyajı derinliği sağlarken abartıdan uzak şık bir görünüm sunmasına yardımcı oluyor.

Karadut

Ünlü aktris Yara Shahidi’nin dumanlı göz makyajı alışılmış acı kahve tonlarını değil tatlı karadut esintilerini bizlerle buluşturuyor.   

Yeşil-Haki

Kızıl saçlarıyla dikkatleri üzerine toplayan ünlü şarkıcı Bebe Rexha, gözlerindeki dumanlı görünümü yeşil-haki karışımıyla vermeyi tercih ediyor.