Dudak kalemlerine veda edebilirsiniz…

Yüz, güzelliğin en önemli belirleyicisi, dudak ise bu güzelliğin en dikkat çekici imzasıdır. Ancak genetik faktörler başta olmak üzere zaman ve dış etkenler istenilen dudak şekline sahip olmayı engelleyebilir. Çoğu zaman dudak kalemlerine sığınan kadınlar için çok daha etkili ve kalıcı bir yol olduğunu söyleyen Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, dudak kontürünün bilinmeyenlerini anlatıyor.

 

dudak-dolgusu

Dudak şekliniz kaderiniz değil

Kimi zaman dudaklar çok ince olabilir kimi zamansa dudak hattı giderek incelerek ideal formunu kaybedebilir. Bunun yanı sıra dudak renginin solgun ve cansız görünmesi sebebiyle kişi olduğundan çok daha yaşlı ve bakımsız görünebilir. Çareyi kozmetik ürünlerde arayan kadınlar, istediği kalıcılığı bir türlü yakalayamaz. Çünkü dudak kalemleri hem doğal bir sonuç yaratmaz hem de canlılığını yitirmiş dudakların ihtiyaç duyduğu etkiyi gösteremez. Bu aşamada uygulanan profesyonel dokunuşlar, dudağa ideal bir form kazandırırken kaybettiği tazeliği tekrar sağlar.

Dudak kalemleriyle 80’lere dönmek istemiyorsanız…

Her ne kadar kolay bir işlem gibi görünse de dudak kalemleriyle bir hat oluşturmak, ince dudakları olduğundan daha kalın göstermek oldukça güçtür. Gölge ve ışık oyunları dudakta bir illüzyon yaratsa da yanlış yapıldığında 80’lerin çerçeveli dudaklarıyla karşılaşmak çok zor değildir. Çünkü olduğundan daha dolgun göstermek isterken aşırıya kaçabilir ve doğallıktan çok uzak bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. İşte bu sebeple dudak kontürü dudak kalemlerinin yarattığı tüm riskleri pasifize ederek kusursuz sonuçlar yaratır.

Dudak kontürü nasıl uygulanır?

Öncelikle profesyonel ve eğitimli bir kontür makyaj uzmanıyla ön görüşme yapılmalı ve genel hatlarıyla ne yapılacağına karar verilmelidir. Sonrasında dudak kontürü yaptıracak kişi ile seçilecek renk kararlaştırılır. Bu noktada cilt alt tonuna uygun ve doğala yakın bir renk seçimi çok daha doğru bir karar olacaktır. Sonrasında ise yüze en uygun dudak çerçevesi belirlenir. Dudak hattı çizildikten sonra dudak içi renklendirme işlemi yapılır. Dudağın hassas yapısı gereği çok hafif bir ağrı hissedilse de kişiyi rahatsız edecek boyutta değildir. Yaklaşık olarak 2 saat süren bu işlemin kalıcılığı 3 ila 5 yıl arasında değişmektedir.

Son bir dokunuş; Liplight dudak uygulaması

Profesyonel ellerde uygulanan dudak kontürü, tarihler boyunca güzelliğin bir simgesi olarak kabul edilen dolgun ve canlı dudaklara kavuşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra dudak kontürüne ek olarak yapılan ve son bir ışıltı katarak dudakları daha etkileyici ve çarpıcı hale getirmek için başka bir yöntem daha vardır; Liplight… Dudak çizgisinin üst kısmına açık tonlarla yapılan bu uygulama, dudakların daha dolgun görünmesine yardımcı olur. Dudak formunun netleşmesi ve belirginleşmesi için tercih edilen bir uygulamadır.