Doğanın Ruhunu Hissetmek için Polonyada’yız….

Organik tarımın dünyadaki öncülerinden HİPP’in Yönetim Kurulu Başkanı Stefan HiPP ile Polonya Gdansk’ta  Podagi bölgesinde organik tarım arazilerini geziyoruz. Kısa kısa duraklamalar için sık sık iniyor ve her seferinde Sevgili Stefan HiPP’ten organik tarımla ilgili ilginç bilgiler öğreniyoruz. Her gördüğümüz yer ayrı heyecan verici. Sanki ilk defa gelmiş gibi karşımıza ne çıkacak diye heyecanla bekliyor insan …

HiPP’in hikâyesi 1800’lü yılların sonunda başlıyor. Aile, sekiz çocuğundan yedisini yeterli ve sağlıklı anne sütü alamadığı için kaybediyor. Bunun üzerine ailenin tek çocuğu kardeşlerinin başına gelenlerin aynısı kendi çocuklarının başına gelir korkusuyla süt, bisküvi ve galeta ununu karıştırarak mama hazırlıyor. 1901 yılında mamayı paket içerisinde kendi pastanelerinde satmaya başlıyorlar ve bu başlangıç markayı bugünlere taşıyor.

Stefan Hipp kendilerini birinci derecede tüketiciye karşı sorumlu hissettikleri için toprağın sağlıklı yapısını korumayı amaçladıklarını, kimyasallara ve genetiği değiştirilmiş organizmalara(GDO) ihtiyaç duymadan kendimizin ve çocuklarımızın hayatını riske atmadan çok daha ucuz yöntemlerle ve daha az enerjiyle insanları sağlıklı beslemenin mümkün olacağını belirtiyor. Sağlıklı, gıdaların doğayla uyum içerisinde yetiştirilerek yüksek kaliteye sahip olduğunu bizzat garanti ettiklerini belirten Stefan HiPP, “uzun yıllardır tutkulu bir şekilde organik tarıma kendimizi adadık. Bebeğinizin doğal ve sağlıklı gelişimi için taşıdığımız sorumluluğun haricinde; bu iş hayat felsefemiz haline geldi” diyor.

‘Organik tarım,  bakteri, yosunlar, mantarlar, solucanlar, ve çeşitli kurtçukların sinerjisiyle yapılan tarım demektir’