MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN KENDİN YAP PROJESİ: DESENLİ PORSELEN KASELER

Siz de bizim Anthropology çöp satsa almak için geceden kuyruğa gireceklerdenseniz tam size göre bir ‘do it yourself’ (kendin yap) projesiyle karşınızdayız.

Anthropoly markasında da gördüğümü Japon desenli kaseler bu sene oldukça sık karşımıza çıkmaya başladı. Çini işlemelerini andıran bu harika kaseleri, usta el sanatçılarının maharetli parmaklarından ortaya çıkıyor gibi gözüküyor ve böyle bir şeyi asla yapamam diyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız çok basit bilgilerle kendi Anthropolgy kaselerinizi yapabilir ve masalarınızı el üretimi kaselerinizle süsleyebilirsiniz.

Takipçisi olduğumuz The Lovely Drawer sitesinde karşımıza çıkan bu harika kaseleri mutlaka denemelisiniz.

desenli-kase-yapımıGerekli Malzemeler:

 •  Düz beyaz kase
 • Altın renkli Sharpie Kalem
 • İnce uçlu fırça
 • Opak seramik boyası

Nasıl Yapılır?

 1. Kullanmak istediğiniz renkleri seçin ya da birbirlerine karıştırarak siz kendi renginizi yaratın. İki ya da en fazla üç renk kullanmanız daha iyi sonuçlar verecektir çünkü bu projede renkten de önemlisi desen çalışmak. Bazı yerlerde renkleri vurgulamak için ve sağlamlaştırmak için üzerinden iki kez geçmeniz işe yarayabilir.
 2. Tasarımını yaptığınız ya da kullanmak istediğiniz deseni kase üzerine çizin. El becerinize bağlı olarak işlemeli desenler de kullanabilir ya da sadece noktalar ve çizgilerle de çalışabilirsiniz.
 3. Önce kasenin içini çalışmanız sonra dışına geçmeniz daha kusursuz bir sonuç elde etmenize yol açacaktır.
 4. Fırça ve seramik boyası gibi opak boyalar yardımıyla boyadığınız ve desenelerle bezediğiniz kaselerin dış kısmının tek bir renk içininse desenli olması daha çok tercih edilen bir uygulama şekli.
 5. Boyalar kuruduktan sonra altın rekli Sharpie marka kaleminizle (Kırtasiyelerde Sharpie seti bulmanız mümkün) kasenin alt ve üst kısmındaki kenar hattını boyayabilirsiniz. Bu son dokunuş, tüm projenizin harika bir bitişle sonlanmasını sağlayacak. Altın renkle yaptığınız hat çizgisi bitince kurumaya bırakın.
 6. Fırınınızı önceden 150 derecede ısıtın. Kaseniz tamamen kuruduğunda 30 dakika boyunca fırında pişirin. Böylece renkler vedesenler kasenizde sabit kalacak.
 7. Makine kullanımına çok uygun olmadığından elle yıkamanızı öneririz.

desenli-kase desenli-renkli-kase