Cildinizi ve Vücudunuzu Yaza Hazırlayan En Yeni Medikal Uygulamalar

MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ  DR. YASEMİN SAVAŞ,  yaza ışıltılı bir cilt ve fit bir vücutla girmenin sırlarını anlatıyor…

Yaza adım adım yaklaşırken bölgesel zayıflama, incelme ve selülit tedavileri daha merak edilir oluyor. Son dönemin en etkili incelme ve selülit uygulamaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gelişen teknoloji, modern çağa birçok yarar sağladığı gibi yaşam şekillerini değiştirip kişileri hareketsiz bir yaşama itmektedir.  Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımına, stres faktörü de eklenince yaşlanma süreci daha da hızlandı. Bu da özellikle kadınlar için birçok olumsuzlukları beraberinde getirdi. Dinamizm, gençlik ve zarafet günümüzde tüm değerlerin üzerinde. Özellikle kadınlar daha fit ve sağlıklı görünmek için her yöntemi deniyorlar. Özellikle sık görülen sorunların başında olan selülit ve bölgesel yağ fazlalıkları kadınların gündemini fazlasıyla meşgul eden bir konu haline geldi. Selülit ve bölgesel incelme için çeşitli tedavi yöntemleri var. Bu yöntemler;

SOĞUK LİPOLİZ: Vücut şekillendirmede kullanılan soğuk lipoliz yöntemi, invaziv (iğneli) olmayan yöntemlerdendir. Uygulanan bölgedeki tüm yağ hücreleri belli derecedeki soğuğa aynı tepkiyi vererek kristalize olurlar. Böylece uygulama yapılan bölgedeki tüm yağ hücreleri yok olacağı için vücut görünümünde düzenli ve orantılı bir incelme görülür. Bu sayede vücudun belli bölgelerinde çökmeler olmaz.

MEZOTERAPİ: Bölgesel zayıflama ve selülit için kullanılan bu yöntemde ; dolaşım düzenleyici, yağ eritici ve cildin elastikiyetini sağlayıcı ilaçlar bir karışım halinde problemli bölgeye enjekte edilir. Cilt içine enjeksiyonlar şeklinde, çok küçük miktarlarda enjekte edilen mezoterapi selülit sorununa en iyi cevap veren uygulamalar arasındadır.

OZON TERAPİ: Ciltte biriken doymamış yağ asitlerinin çift bağları ile reaksiyona girerek yağ zincirlerinin kırılmasını sağlar. Bölgesel incelme için ozon terapi, bireylerin metabolik hızını arttırmanın en iyi yollarından biridir. Uygulanan ozon bir yandan yağların parçalanmasını sağlarken aynı zamanda hücre yenilenmesini ve kollajen yapımını uyararak doku toparlanmasına yardımcı olur. Selülitli bölgede, sıkışmış yağların çözülmesi, lenf drenajının artması ve dokuların kendilerini yenilemelerini sağlamakta ve bunun sonucunda portakal kabuğu görünümünün hızla kaybolmasına ve gergin ve parlak bir cilt yapısına kavuşmanızı sağlamaktadır.

ODAKLI RADYOFREKANS: Diatermi odaklı RF teknolojisi ile yüzeysel cilt dokusuna zarar verilmeden ısı yardımı ile şekillenme sağlanır. Cilt altında deforme olmuş yağ dokusu eritilir, bölgenin kan akışı düzenlenir. Selülitteki bozulan kas yapısı ise diatermi konstrafijiksiyon teknolojisi ile tedavi edilir, ayrıca bölgesel incelme sağlar.

ULTRASON TEDAVİSİ: Vücudun sorunlu bölgesine ultrasonik ses dalgaları verilerek yağları yakmaya yarayan bir zayıflama, bölgesel incelme ve selülit giderme yöntemidir. Bu uygulama kişilerin bölgesel değişiklik arzu ettiği durumlarda, bu ihtiyacı ağrısız ve non-invaziv ( doku bütünlüğü bozulmadan ) şekilde karşılar. Hekim kontrolünde bu uygulama, mezoterapi, radyofrekans, soğuk lipoliz tedavileri ile kombinlenebilir.

INSHAPE İLE SIKILAŞMA: Kaslarınızı güçlendiren bu teknoloji, kasları çalıştırırken aynı zamanda yağ hücrelerini de parçalayarak bölgesel fazlalıklarınızdan kurtulmanızı sağlar. Inshape, yüksek yoğunluklu odaklı elektromanyetik enerji kullanarak etki eder. Bu güçlü enerji sayesinde yarım saat gibi kısa bir sürede kasların ortalama 20 bin defa kasılmasını sağmasını sağlar. Bu da egzersizle bile mümkün olmayan sonuçlar elde edilmesini mümkün kılar. Kasların bu derece yoğun şekilde çalışması ise sadece kas liflerinin yoğunluğunu artırmakla kalmaz aynı zamanda tedavi edilen bölgedeki yağ yakımını da artırır.

Anti aging uygulamaları da her zaman merak edilen konulardan. Kliniğinizde tercih ettiğiniz anti aging uygulamalarını özetle anlatır mısınız?

Yüz gençleştirme; radyofrekans, ultrason, iğne veya lazer teknolojileri kullanarak yüzde anti-aging etkisi yaratan medikal estetik uygulamaların tümüdür.Medikal estetik uygulamalarla etkili ve kalıcı sonuçlar elde ettiğimiz ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları sayesinde genç kalmak kadınlar ve erkekler için artık çok daha kolay ve konforlu.

Lazerle yüz gençleştirme, radyofrekans cilt bakımı, enjeksiyon ve dolgu gibi cerrahi olmayan cilt yenileme ve anti-aging uygulamaları birçok açıdan avantajlıdır çünkü, kişiye özel uygulanan doğal gençleşme yöntemleridir, işlem sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, kesisiz-dikişsiz ve uzun süre kalıcı işlemlerdir.

Medikal estetik uygulaması dendiğinde akla hep yüz bölgesi gelse de dekolte, el, diz bölgeleri de yaşlanmanın kendini belli ettiği bölgeler oluyor. Bu bölgeler için nasıl işlemler uyguluyorsunuz?

Yaşlanma belirtilerinin en çok görüldüğü yerlerden biri de göğüs ve dekolte bölgesi. Yüze daha fazla önem verildiği için genellikle bu bölge gözden kaçar. 40 yaş üstünde başlayan bu değişim ile birlikte kadınlar dekolte giymekten kaçınır. Göğüs bölgesi çizgilenmesinin en önemli sebepleri yaşlanma, güneş hasarları ve yana doğru uzun süreli aynı pozisyonda yatmakdır.

Dekolte üst kısmındaki deri daha ince olduğu için, genellikle vücudun diğer bölgelerinden daha hızlı yaşlanır. Kişinin ihtiyacına yönelik farklı tedavi seçenekleri ile artık kısa sürede dekolte bölgesini gençleştirmek, cerrahi olmayan yöntemlerle mümkün. Lazer teknolojileri ve çeşitli kokteyllerin karışımı ile yapılan enjeksiyonlar ile bu bölgede oluşan ince çizgiler, yaşlılığa bağlı lekeler, nemsizlik sorunu çözülerek daha parlak, daha gergin, daha seksi dekolteye sahip olunabilir.

Diz kapaklarımız da aslında oldukça fonksiyonel bölgemizdir ve diz kapakları kadınların kış sonrası kabusudur. Bu alanda kullanıma bağlı olarak elastikiyet kaybı, kilo alış – verişlere bağlı hafif sarkmalar, dalgalanmalar, yağlanmalar,kollajen dokuda azalma ile deride incelme, hyalüronik asit miktarında azalma ile daha kuru, buruşuk ve sağlıksız bir görüntü karşımıza çıkmakta. Diz kapağı çevresinin gençleştirilmesi ve güzelleştirilmesinde nem enjeksiyonları uygulanabilinir. Yirmili yaşların ortasından itibaren tüm bedende hyaluronikasitin azalması özellikle zayıf kişilerde diz çevresinin daha yaşlı gözükmesine neden olur. Yaklaşık bir yıla yakın süre etkiye sahip nem enjeksiyonlarıyla deri altı tekrar su tutar ve nemini kazanır. Kuru ve buruşuk görüntüsünün giderilmesi diz kapağı güzelliğinde ilk adımdır.

İlerleyen yaşla birlikte diz kapağı çevresinde tek sorun nem kaybı da değildir. Deri altı yağ tabakası belirgin olarak azalır. Bu bölgede arzu edilen uzun vadede kollajen dokunun arttırılması olduğu için kollajen üretimini tetikleyen kollajen aşıları, enzim aşıları, ip uygulamaları tercih edilir. Kollajen aşıları, cilt sıkılığında artma, dermis ve bağ dokusunda yenilenme sağlar. Bu bölge uygulamaları özel teknikler gerektirdiği için mutlaka konusunda uzman doktorlar tarafından yapılamalıdır.

Deri ve deri altının sıkılaştırılması da diz kapağı güzelleştirmede önemlidir. Bu amaçla ısı teknolojilerinden faydalanılabilinilir. Seanslar halinde fokuslu ultrason, radyofrekans, iğneli radyofrekans uygulamaları bölgede aşamalı olarak elastikiyet kaybının giderilmesini sağlar. Bu uygulama sıklıkla ya nem enjeksiyonları veya dolgularla birlikte tercih edilir.

Cildi bahar ve yaz dönemine hazırlamak için neler önerirsiniz? Hangi uygulamalar tercih edilebilir, nasıl bir beslenme ve ev bakımı ile bu uygulamalar desteklenebilir?

Soğuk havadan geriye kalanlar; kuruyan, nemsiz kalan ve matlaşan bir cilt. Bahar ve yaz mevsimi yaklaşırken daha az makyaj, daha duru bir cilt için  cilt kalitesini artıracak uygulamalara önem veriyoruz.Yaz aylarını daha parlak ve taze görünümlü bir cilt ile geçirmek isteyenlerin, bahar aylarında bunun hazırlığını yapmaları gerekiyor.

Mevsim değişiklikleri, su alımında yetersizlik, beslenme problemleri, düzensiz hayat, güneş ışınlarına maruz kalmak, çok fazla sauna ya da havuz kullanımı gibi nedenler ciltte kurumalara yol açar. Ya da son yıllardaki akıllı binalarda geçirilen uzun iş saatleri yine ciltte kurumalara yol açabilir.

Nemsiz ciltte kırışıklık oluşma riski ve hızlı yaşlanma etkisi çok daha fazladır. Yaşlanma süresinde hyaluronik asit azalması, nem kayıpları en önemli etkendir. 20 li yaşlardan itibaren hyaluronik asit azalmaları başlar, üzerine risk faktörleri de eklendiğinde ciltte kuruma oranı daha da artar. Nem aşısının içeriği saf hyaluronik asittir ve su tutucu özelliğinden dolayı da cilde nem kazandırır, yumuşaklık kazandırır; ipeksi bir parlaklık, canlılık kazandırır. Nem aşının önemi cilde hyaluronik asit kazandırarak kurumasını engellemek ve kırışıklık oluşumunu önlemektir. Koruyucu bir uygulamadır.

Cildi korumak, canlılığını ve nemini uzun süre muhafaza etmek ve yaş alma belirtilerini önlemek amacıyla gençlik aşı da uygulanabilinir. Gençlik aşısı cildin gençliğini uzun süre korumak amacıyla yapılan bir aşıdır. İçinde hyaluronik asit ve cildin ihtiyacı olan amino asitler, peptidler vardır. Yüz, boyun, dekolte, özellikle göz çevresi, el üstü ve diz bölgesi ne uygulanabilir. Kırışıklık önleyici, gençliği uzun süre muhafaza amacıyla sarkmayı önleyici olarak kullanılır. Ciltte nem artışı parlaklık, canlılık, dirilik ve duru bir görüntü etkileri arasındadır. Farklı formları vardır. Yaş ve cildin ihtiyacını belirleyerek doğru ürünle uygulama yapmak etkinliği artırır.

Bayanlar özellikle yaz mevsiminde estetik ve güzel görünmek ister. Bunun sebebi ısınan havalarla beraber giyilen ince kıyafetler ve yazın çok makyaj tercih edilmediği için doğal, canlı, fresh sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak. Yaz aylarında uygulanabilecek tedaviler, cilt bakımları, dolgu- botoks uygulamaları, saçlı deri tedavileri, ameliyatsız yüz germe, bölgesel incelme ve selülit tedavileri.

Ayrıca özellikle yazın su içmek ve beslenmeye dikkat etmek de önemlidir. Günde en az 2.5 litre su içmek gerekir. Su, cildi doğal olarak nemlendirir kırışıklıklara ve cilt kuruluğuna karşı korur. Yeterli miktarda su içmek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Su sindirim sistemini de düzenleyerek şişkinlik ve kabızlığı önler. Düzenli ve sağlıklı beslenme cildin genel görünümünü geliştirirken cilt lekesi ve kırışıklık gibi yaşa bağlı cilt sorunlarını geciktirir.

Sebze ve meyveler cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri içerir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve şeker oranı düşük meyveler cilt için son derece faydalıdır. Farklı renkteki sebze ve meyveler farklı vitamin ve mineraller içerdiği için gün içinde yiyeceğiniz sebze ve meyvelerin farklı renklerde olmasına dikkat etmek gerekir.