BLAKE LIVELY’NİN FORMA GİRME SIRRI

The Shallows’ filminin hazırlıklarına başlayan Blake Lively şekle girmek için soya ve glütene veda etti.

Ünlü aktris Blake Lively doğum sonrası verdiği kiloları Soya ve Glüten içeren gıdaları yemeyi bırakmasına bağlıyor. Siz yine de denemecen önce uzmanların uyarılarını dikkate alın.

Bu yazın köpekbalığı temalı meşhur fragmanı ‘The Shallow’u göz ucuyla gördüyseniz, Blake Lively’nin doğum sonrası bikiniyle muhteşem görüntüsü sizin de aklınızı kurcalamıştır. İlk kızının doğumundan 8 ay sonra yeni rolü için hazırlanmaya başlayan 28 yaşındaki aktris, şekle girmek için günde 13 saat egzersiz yaptığını açıkladı. Kilo verme süreci ile ilgili detaylar vermeye devam eden Lively, sıkı egzersiz planının yanı sıra, glüten ve soyayı diyetinden tamamen çıkartmasının önemli rolü olduğunu düşünüyor.

Birçok kişinin kilo vermek için glüteni kestiğini (her ne kadar çölyak ya da glüten intoleransı yoksa gereksiz olsa da, hatta çoğu glütensiz gıdanın fazla kalori içermesinden dolayı pek etkili olmasa da) duyuyoruz. Peki, neden soya?

Avustralya radyosunda bir programda konuşan Lively; “Soyayı hayatınızdan çıkarttığınız anda, tüm işlenmiş gıdaların hayatınızdan çıktığını anlıyorsunuz. Bu yüzden diyetimden soyayı da çıkartmayı seçtim. İlk önce işlenmiş gıdalara veda ettim, sonrasında vücut çalışmaya başladım.”

Lively, diyetinin tahmin edilenden çok daha zor olduğunu vurguladı.  “İlk başta ‘Soyayı bırakmakta ne var, çok kolay’ diye düşünüyorsunuz ama her şeyin içinde soya olduğunu anladığınızda iş değişiyor. Yediğiniz neredeyse her şeyde soya var. Sağlıklı gıdalar hatta organik ürünler bile soya içeriyor” diyor.

Görüyoruz ki bu diyet Blake Lively’ye hayli yaramış. Fakat uzmanlar bütün soyalı gıdaları hayatınızdan çıkartmanın en iyi yöntem olduğu konusunda hemfikir değil. Bunun sebebi, soyanın kullanım alanına göre işlenmişlik oranının değişiyor olması. Beslenme uzmanı, yazar Karen Ansel “Soya fasulyesinden elde edilen soya birçok besine protein oranını arttırmak ya da yapısını geliştirmek için pompalanıyor.” diyor.

Gerçek soya ise farklı bir konu. New York’lu beslenme uzmanı Jessica Cording “İnsanlar çoğu zaman hangi soya iyi hangisi kötü diye kafa patlatırlar. Ham, kavrulmuş soya fasulyesi, tofu gibi soya çeşitleri sizin için sağlıklı gıdalar. Bu yüzden de hayatınızdan tamamıyla çıkartmanıza gerek yok.

İşin özü şu ki, Blake Lively’nin yapmaya çalıştığı şey aslında işlenmiş gıdalardan uzak durmak. Bu hem kilo vermek hem de genel olarak sağlıklı bir diyet benimsemek için ideal bir karar. Fakat yine de kendinizi az ya da minimum işlenmiş soyadan uzak tutmanız için hiçbir sebep yok. Eğer soyaya karşı bir alerjiniz yoksa, uzmanlar az işlenmiş olan soyayı rahatlıkla tüketebileceğinizi söylüyor.