AYDINLATICI NASIL KULLANILIR?

Arzu ettiğiniz ışıltılı ve taze görünümlü cilde sahip olma hayalini gerçekleştiren makyaj yardımcıları aydınlatıcılar nasıl kullanılır ve piyasadaki en kaliteli aydınlatıcılar hangileri merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Gittikçe popülerleşen ve makyajın olmazsa olmazı haline gelen aydınlatıcılar, kolay bir uygulamayla yüze istenilen aydınlığı ve canlılığı kazandırıyor.

highlight

Aydınlatıcı seçmekteki en önemli nokta cildiniz için en iyi sonuç verecek aydınlatıcının pudra formunda mı yoksa sıvı, kremsi formda mı olması gerektiği. Her iki formdaki aydınlatıcının da birbirinden farklı faydaları var.

Pudra formdaki aydınlatıcılar, likit aydınlatıcılar kadar fazla pigmentasyona sahip olmadığından daha doğal duruyor. Cilde yedirmek için çok fazla uğraş gerektirmeyen pudra aydınlatıcıların sürümü kesinlikle diğerlerine göre daha kolay. Bu yüzden ilk kez aydınlatıcı kullanacaksınız, likitler sizin için daha uygun olacaktır. Öte yandan likit aydınlatıcılar gün boyu cildinizde bozulmadan kalırken, makyajsız cilde de uygulanması mümkün. Üstelik renkleri daha canlı oluyor. Eğer kuru bir cildiniz varsa krem formundaki aydınlatıcıları, yağlı cilde sahipseniz pudra formundaki aydınlatıcıları tercih etmelisiniz. Cildiniz yağlı tipteyse aydınlatıcıyı sadece burun kemeriniz, yanaklarınızın yüksek kısmı gibi yüzünüzün çıkık bölgelerine uygulayın.

Cild tipinize ve tonunuza uygun aydınlatıcıyı seçtikten sonra ilk yapmanız gereken cildi güzelce nemlendirmek. Eğer cildiniz ton farklılıklarına sahipse veya makyajınız kolay akıyorsa,  aydınlatıcınızı bir makyaj bazı veya bazlı bir fondötenle tamamlayın. Aydınlatıcının etkisini arttırmak isterseniz fondöteninizden ya da nemlendiricinizden az bir miktarı aydınlatıcınızla karıştırarak uygulamanız işe yarayacaktır.

Makyajınızın son dokunuşunu aydınlatıcıyla yapmaktansa, aydınlatıcıyı fondöteninizin altına uygulamanız daha gerçekçi ve sağlıklı bir cilt görünümü verecektir. Bu uygulamayla ışıltı doğru yerlerde belirecek ve yüzünüzü nemli göstermeyecektir.

illuminator

Aydınlatıcıyı etkili şekilde kullanmak için alnınızın orta kısmına, burnunuzun üstüne, kaş altınızdan başlayarak yanaklarınızın çıkık noktalarına, dudaklarınızın üstünde orta kısma ve çenenizin orta kısmına uygulamanız yeterli. Dudaklarınızın üst kısmını tamamını aydınlatmaktansa dudak çizgisine yakın olan kısmı hafif aydınlatmanız daha doğal duracak. Aydınlatıcı uygulamamanın pek de iyi görünmeyeceği kısımlar ise burnunuzun yan kısımları, göz altınız, göz kenarı kırışıklığa sahip bölgeler, gülerken oluşan çizgiler.. Bu bölgelere ışıltı katıp fazla dikkat çekmek iyi bit görüntü olmayacaktır.

Daha uyanık ve canlı görünmek için gözlerinizin iç kısmına pudra türü aydınlatıcı uygulamanız gerekiyor. Likit gözünüze kaçabileceğinden, göz makyajı için pudra aydınlatıcı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Cildinizin çok yağlı kısımlarına aydınlatıcı uygulamanız yağlı kısımları daha da parlak göstereceğinden hoş durmayabilir.

Tüm vücuda ve yüze uygulamaktansa sadece hafifçe ışığın yakışacağı bölgelere aydınlatıcı sürmelisiniz.