Aşık Olma Korkusu Filofobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yunanca “φιλέω-φιλώ” (aşk) ve “φοβία” (fobi) kavramlarının birleşimiyle oluşan filofobi hakkında bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Aşık Olma Korkusu Filofobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler / @selenagomez

Hayatın en güzel ve şaşırtıcı hissi olarak tanımlanan aşk bazılarımız için tam olarak bu anlamı taşımıyor olabilir. İlişki kurma, bağlanma ve sevgi dolu ilişkiler yaşama korkusu olarak adlandırılan bu fobi aile travması, genetik ve farklı fobilerin tetiklenmesi ile ortaya çıkabilir.

Filofobi Yani Aşık Olma Korkusunun Belirtileri Nedir?

Tipik bir endişe veya takıntının ötesinde aşık olma ve bağlanma korkusu olarak karşımıza çıkan filofobi, kişilerin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir ve ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Aşık olmayı bir kenara bırakın bu hissi düşünmek bile kişilerde yoğun korku ve panik duygularına sebep olabilir. Bu hissin yalnızca hayalini kurmak bile kalbinizin olağan dışı hızlı atmasına, soğuk terler dökmenize, midenizin bulanmasına ve nefes almada zorluk yaşamanıza sebep oluyorsa filofobiniz olma ihtimali çok yüksektir.

Filofobinin dayandığı olay ve travmalar kişiden kişiye göre değişim göstereceği için bir terapist veya psikiyatristten yardım almak sorunlarınızı çözmede size yardımcı olacaktır.

Tedavi edilmediği takdirde oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilen bu rahatsızlık

  • sosyal izolasyon
  • depresyon
  • anksiyete bozuklukları
  • uyuşturucu ve alkolün kötüye kullanılması
  • intihar

gibi komplikasyonlara da sebep olabilir.