ALİEXPRESS İLE ALIŞVERİŞE GİRİŞ 101: NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ

Ucuz etin yahnisi yavan olmak zorunda değil, AliExpress ile hayli tatlı olduğu da oluyor.. Dikkatli ve sistemli bir alışverişle, belki kendi klonunuzu bile bulabileceğiniz çapta bir ürün yelpazesi olan AliExpress’ten çok uygun fiyatlara gerçekten güzel ürünler bulmak ve satın almak mümkün.

Online alışverişin en korkulan yanı elbette sipariş edilen ürünle gelen ürün arasındaki 7 farkı bulmaca oyunu riski.. Hele bir de sipariş Çin üzerinden oldukça komplike bir site ile bulunuyorsa durum biraz daha riskli hale geliyor. Siz tasarım bir elbiseye benzeyen fotoğrafa aşık oluyor, fiyatta da cüzdanınızla mutabık kalıyorsunuz ve satın aldığınız ürün elinize ulaştığında ise küçük çaplı bir enfaktüs geçiriyorsunuz. Sipariş ettiğiniz elbise yerine çöp poşeti gelmiş oluyor ve siz bir daha online siparişe tövbeler üstüne tövbe ediyorsunuz. Şekil 1 A’da olduğu gibi..

online-alışveriş-hatalar

Biliyoruz bir musibet, bin nasihatten yeğdir fakat bugün size aktaracağımız nasihatlerle musibetsiz bir AliExpress alışverişi yapabilecek ve aynı malı Türkiye’de üç misline almaktansa bir tıkla evinize yollatabileceksiniz.

Akıllı alışveriş için altın niteliğindeki bu kuralları hemen bugün uygulayın ve pişman olmayacağınız bir AliExpress alışverişi yapın!

KURAL 1: Yerel siteyi değil, global siteyi kullanın.

Hesabınızı SHIP TO TURKEY/TÜRKİYE’YE POSTALA seçeneğiyle açtığınızda AliExpress sizi Türkiye sitesine yönlendirebilir. Eğer İngilizce biliyorsanız Türkçe siteden ziyade Global Site üzerinden yapmanızı öneririz. Yorumlar, seçenekler ve sipariş bilgileri çok daha doğru olacaktır. Global site için sitenin sağ üst köşesinde yazan Go to Global Site yazısına tıklamanız yeterli.

KURAL 2: Sipariş sayısına göre filtreleyin!

AliExpress’e kayıt yaptınız ve siteyi açtınız. Şu anda gelinlikten mutfak aletlerine, araba yedek parçasından muhtemelen ruh eşinize kadar neredeyse her şeyi bulmanızın mümkün olduğu dünyanın en büyük online pazarındasınız. AliExpress’in kazıksavar özelliğini devreye sokmanın ilk ve en önemli adımı filtreleme opsiyonu. Siteye girdiğinizde, site İngilizce ise I’m shopping for.., Türkçe ise ..için alışveriş yapıyorum ibarelerinin olduğu arama sekmesini göreceksiniz. Bikini arayışında olduğunuzu varsayalım, bu durumda arama sekmesine bikini yazmanız gerekiyor. Aramak istediğiniz ürünün adını yazdığınızda karşınıza binlerce seçeneğin olduğu bir sayfa çıkacak. Misal aşağıdaki bikini aramasında 142,408 sonuç çıkmış. Zamandan tasarruf etmek, gerçekten zevkinize uygun ürün bulmak ve en önemlisi kötü kaliteli ürünleri elemek için yapmanız gereken şey filtre uygulamak.

aliexpress-sipariş

Gördüğünüz gibi Sort by/Şuna göre sırala kısmında siariş syaısına göre, yeniden eskiye, satıcı puanlaması ve fiyat gibi seçenekler var. Bunların bizce en doğru sonuç vereni sipariş sayısına göre sıralamak. Bunun sebebi de çok açık; bir satıcının puanı %100 olabilir, ürün çok yeni ve çok ucuz olabilir. Ama daha önce hiç sipariş edilmediysehiç yorumda yapılmamıştır demektir. Yorumlar kısmı, AliExpress’in en işe yarayan kılavuzudur. Haliyle hakkında yorum yapılmamış, daha önce denenmemiş bir ürünün yukarıdaki resimdeki gibi çöp poşeti çıkma olasılığı kuvvetle muhtemel.

Bu yüzden ilk adım olarak sipariş sayısını kılavuzunuz yapmanız işe yarayacaktır.

KURAL 3: Filtreleri arttırın, katalogu basitleştirin.

Sort by orders/Sipariş sayısına göre filtrele dedikten sonra artık önünüze çıkan katalogda bugüne kadar en çok sipariş edilen üründen hiç edilmemişe doğru bir sıralamayla karşılaşacaksınız. Sonuçları azaltmak ve istemediğiniz ürünleri elemek için filtreleri arttırmanız gerekecek. Ekranın üst kısmında daha çok filtre uygulayabileceğiniz seçenekler var. Burada isteğiniz göre fiyat aralığı yazmanız mümkün.

Bunun haricinde ücretsiz kargo, mobil mağaza indirimleri, iade opsiyonu gibi filtreler bulunuyor. Çoğu markada kargo ücreti bulunmadığından ve kargo ücreti bulunanlarında Çin’den Türkiye’ye hayli yüklü miktar ekleyeceğinden ücretsiz sevkiyat opsiyonunu işaretlemeniz sizi bir dertten daha kurtaracaktır. Bulduğunuz ürüne ek bir ücret ödemeyeceğinizden hep son tutarı görüyor olacaksınız.

Uygulamanız gereken bir diğer filtre ise mağazanın kalitesini imgeleyen yıldız sayısı. 4 yıldız ve üzeri filtresini devreye sokmanız sizi daha kaliteli üreticilerle tanıştıracaktır.

Bu filtreleri uyguladıktan sonra çıkan sonuç sayfası en azından 8-9 binli sayılara düşerek daha rafine bir hal alacak.

KURAL 4: Yorumlar artık sizin kutsal kitabınız, geri bildirimleri inceleyin.

Sizinle aynı yollardan geçmiş, deneyimler edinmiş, ürünü bilfiil eline almış yoldaşlarınız yorumları sizin için bir cevher. Ne yaparsanız yapın, yorumları okumadan asla alışveriş yapmayın. Çok fazla sipariş edilen ürünlerde çok da fazla yorum olacaktır. Özellikle fotoğraflı yorumlara mutlaka bakın. Ürünün gerçekten sitede gösterildiği gibi mi yoksa ucuz bir taklit mi olduğunu ancak böyle anlayabilirsiniz. Ayrıca ürün, AliExpress için normal sayılan 3-4 hafta arasında mı yoksa bir asırda mı geliyor yine yorumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların bedenini okuyup, o bedene o ürün ne kadar oturmuş görebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü seçtiğinizde açılan sayfada biraz aşağıya inin ve geri bildirimler/feedback kısmını detaylıca inceleyin. Ürünün diğer müşteriler tarafından çekilen fotoğraflarına bakın ve siparişinizi içiniz rahat verin ya da vermekten tamamen vazgeçin.

Siz de alışverişiniz bittikten ve ürününüzü teslim aldıktan sonra mutlaka yorum bırakın ki bu döngüye katkınız olsun. Yorum bırakma işlemi oldukça kolay. Sipariş mailinizin üzerindeki linki tıklayarak siparişimi teslim aldım derseniz size zaten puanlama soruyor olacak. Bir de ürün fotoğrafı eklerseniz AliExpress alışveriş müptelalarına büyük bir faydanız olmuş olur.

KURAL 5: Ürün açıklamasına göz gezdirin.

Özellikle kıyafet alımlarında beden sorunuyla karşılaşma riski yüksek olduğundan, geri bildirim kısmının yan sekemsindeki Product Description/Ürün Özellikleri kısmını tıklayın ve daha detaylı ürün bilgisi alın.

KURAL 6: Mobil uygulamayı indirin.

AliExpress’in oldukça kullanışlı bir mobil uygulaması var ve bu uygulama üzerinde bazen fiyatlar sitedeki fiyatlardan daha iyi olabiliyor. Bu indirimlerden faydalanmak için ürünü bir de mobilden kontrol edebilirsiniz.

KURAL 7: AliExpress’te bir ürünün milyonlarca satıcısı olduğunu unutmayın!

Aynı ürünü farklı birçok satıcı satıyor ve bu biraz akıl karıştırabiliyor. Eğer aynı ürünü birden fazla satıcıda gördüyseniz, ürün ve mağaza puanını, yorumları, sipariş gönderim süresini kıyaslamanız doğru olacaktır.