Adetliyken Sevişmek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

cinsellik

Adet görüyorken sevişmek hakkında çok farklı görüşler savunuluyor. Bazı kadınlar adetliyken seksin çok da büyütülecek bir konu olmadığına inanırken, bazıları düşüncesine bile dayanamıyor.

Sonuç itibariyle doğal bir güdüden kaynaklanan seks arzusu adet gördüğünüz anlarda da ortaya çıkabiliyor. Belki ilk kez yapmayı düşünüyor belki de düzenli halde adetliyken seks yapıyor ama olumsuz bir etkisi var mı merak ediyorsunuz. Bizim de merak ettiğimiz bu konuyu sizler için araştırdık.

MUTLAKA KONDOM KULLANIN

Normalde kapalı duran serviks yani rahim boynu, doğum ve adet sırasında açılır. Serviksin en önemli fonksiyonlarından biri ilişki sırasında vajinadan bakteri girişini engellemek. Adet sırasında serviks, rahmin kan boşaltabilmesi için hafif aralanır. Bu aralanma sebebiyle rahme bakteri girişi olası hale gelir ve enfeksiyon riski artar. Genital bölgede iltihaplanma ve bakteri oluşumu tekrarlamaya çok müsait olduğundan ve cinsel yolla bulaşıcı hastalıkların geçmesi çok daha kolay olduğundan, adetken ilişkiye giriyorsanız mutlaka kondom kullanmalısınız.

 

KADININ ÜSTTE OLDUĞU POZİSYONLARDAN UZAK DURUN

Fazla miktarda kan akması sizi rahatsız edecekse yatağınıza koyu renkli bir havlu serin ve üstte olmaktan kaçının. Misyoner pozisyonu gibi kadının altta olduğu pozisyonlarda kan boşalımı daha az ve yavaş olacaktır. Adetken duşta sevişmek de olası nahoş sahneleri azaltacak ve daha hijyenik olacaktır.

 

DEĞİŞEN HORMONLAR

Çoğu kadın menstrual dönemde değişen hormonları nedeniyle cinsellikten daha fazla haz alabilir ve daha kolay orgazm olabilir. Artan istek ve hazzı bastırmamak hem daha zevkli bir sekse hem de daha az adet sancısına yol açıyor.