9 ADIMDA MİNİMALİZME YOLCULUK

Siz de azı karar, çoğu zarar diyenlerden misiniz? Zihninizi ve bedeninizi, yaşam alanlarınızı sadeleştirerek hafifletebilir, mutluluğu son günlerde sıkça duyduğumuz minimalizmde bulabilirsiniz.

minimalizm

Her geçen gün daha da daralan özel alanlarımızda, benliklerimizi kaybeder olduğumuz bir gerçek. Modern çağın dayattığı, onlarsız yaşayamayacağımızı düşündüğümüz ve hatta buna inandığımız metalarla çevrelendikçe mutsuzlaşıyor ve bağımlı hale geliyoruz. Bu yüzden de minimalizme yönelmek ilk başta biraz zorlayabilir. Çünkü sahip olduğumuz şeylerle kurduğumuz bağı birdenbire kesmek, onlardan vazgeçmek kolay verilen kararlar değil. Ama sonucunda basit yaşamın getirdiği mutluluk ve özgürleşme hissine değeceğine emin olabilirsiniz.

Minimalist yaşam stiliyle hem daha sağlıklı ve düzenli bir ev hayatına geçmek hem iç dünyamızı hafifletmek adına sizler için hazırladığımız 9 adımı izleminizi ve hayatınızdaki tüm fazlalıklardan kurtulmanızı öneriyoruz.

 

  1. İhtiyacınız olmayan şeylerin listesini yapın.

 

Eğer bir eşyayı 1 yıldan fazla bir zaman içinde kullanmadıysanız, o zaman onun yeri artık eviniz değil demektir. Kullanmadığınız eşyaların bir listesini çıkarın ve onları gözden çıkarmaya hazırlanın.

 

  1. Birden fazlasına sahipseniz, fazlasını atın.

Kaç tane beyaz gömleğiniz var? Gerçekten aynı rengin 5 tonu ojeye ihtiyacınız var mı? Evinizde birden çok sayıda olan eşyaların bir stokunu çıkarın ve gerçekten gerekli mi sorgulayın. Kullanmadığınız şeylerin birini atmak zor olsa bile, ikincisini atmak daha kolay olacaktır.

 

  1. Kâğıt kalabalığından kurtulun.

Birçok firma artık faturalama ve fişleme işlerini e-mail aracılığıyla yapabiliyor. Resmi ve alınması zor evraklar haricinde diğer dokümanları evinizde tutmayın. Online bankacılık kullanın, faturalarınızı internetten ödeyin, önemli bilgilerinizi ya da fotoğraflarınızı iCloud gibi bulut hesaplarda saklayın.

 

  1. Evinizi dağıtmayın.

Evdeki dağınıklığı her odada önlemek için size uyan bir metot bulun ve dağınıklığın artmasını düzenli şekilde önleyin.

 

  1. Yemek hazırlık sürecini hafifleştirin.

 

Marketten fazla fazla alışveriş yapıp, çoğu şeyi tüketemeden çöpe atmaktansa gerçekten ihtiyacınız olanı taze tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Artan yemekleri ertesi gün işe götürerek değerlendirin.

 

  1. Valizinizi hafifletin.

Seyahat ederken de minimalist yaklaşımla hazırlanmak çantalarınızı gereksiz bir şekilde doldurup ağırlaştırmayacaktır. Her gün ne giyeceğinizi önceden planlayarak hazırlanın. Mutlaka liste yapın.

 

  1. Gardırobunuzu basitleştirin.

Minimalist olmak sizi moda camiasından uzaklaştırmayacak, rahat olun. Her zaman her şeyle kullanabileceğiniz basit renkleri seçmeniz, dolaptaki yükü hafifletecektir. Daha verimli bir dolapla sabahları hazırlanmak da daha kolay olacaktır. Belki bir gün giyerim umuduyla sakladığınız, bir yıldan fazladır elinize almadığınız kıyafetleri derhal ihtiyacı olanla paylaşın.

 

  1. Küçültün.

Eğer evinizin ya da arabanızın daha küçüğü size yetiyorsa, pratik olanı seçin. Hem masraflarınızı azaltır hem de temizlik yaparken zamandan tasarruf edersiniz. Daha genişi iyidir zihniyetiyle aldığınız evin kullanmadığınız odasına gerçekten ihtiyacınız var mı? Yoksa daha samimi ve size yetecek kadar olan evde daha mutlu olur musunuz?

 

  1. ‘Biri gelirse, diğeri gider’ taktiğini uygulayın.

Eğer yeni bir şey alıyorsanız, eski bir şeye veda edin. Böylece sahip olduklarınızı minimumda tutarak dağınıklığı önleyeceksiniz. Gerçekten ihtiyacınızın farkına varıp, tüketimi buna göre yapacaksınız.