70. CANNES FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ, ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Bu yıl 70’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nin ödül töreni, her zaman olduğu gibi Cannes Festivaller Sarayı’nda gerçekleşti. Törende,  bizler için yeri hep ayrı olan başarılı yönetmen Fatih Akın’ın yönettiği “In The Fade/Solgun” adlı filmin başrol oyuncusu Diane Kruger en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Solgun adlı filminde Akın, Almanya’da yaşayan, bombalı saldırıda eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor.

Solgun filmimin basın toplantısı sırasında, kariyerinde ilk kez ana dilinde bir filmde rol aldığını açıklayan başrol oyuncusu Diane Kruger, rolü kabul etmesinin en önemli sebebinin filmin terörizmi konu alması olduğunu belirtti. “Maalesef korkunun egemen olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ölü sayılarını sürekli duyuyoruz ama geride kalan insanlara dair hiçbir şey bilmiyoruz. Canlandırdığım karakter filmde çok fazla hisle yüzleşmek zorunda kalıyor. Birisi böyle bir durumda yaşamaya nasıl devam edebilir? Projede ilgimi çeken buydu.” dedi.

Kruger, gençlik yıllarında izlediği Fatih Akın filmlerinin kendisinde iz bıraktığını ve Akın’ın her daim ona ilham veren bir sinemacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Festivalde verilen ödüllerin bir bölümü şöyle;