31. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın Finalistleri Açıklandı!

Moda dünyasına genç tasarımcılar kazandırmak amacıyla İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından bu yıl 31.’si düzenlenecek Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışmasının finalistleri belli oldu.

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması bu yıl da moda tasarımı alanında ilerlemek isteyen genç tasarımcıları sektör ile buluşturmaya devam ediyor. Heyecanlı geçen ve genç tasarımcıların başvurularını tamamladığı sürecin sona ermesiyle finalistler belirlendi.

8 Haziran’da Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen yüz yüze mülakatta tasarımlarını sergileyen 30 isimden Bahadır Esmer, Damla Çarkcı, Elara Esmer, Mahmut Danışan, Muhammed İloğlu, Onur Gerçekçi, Reyhan Eroğlu, Sevda Kanalcı, Sude Sakız ve Zeynep Sude Kuriş 29 Eylül’de gerçekleşecek Gala Gecesi için yarışmaya hak kazandı.

Özlem Kaya ve Nihan Peker’in mentorluğunda devam eden yarışmada finale kalan 10 yarışmacı ise atölye ve danışmanlık desteği, koleksiyon hazırlama ve malzeme bedeli, İstanbul Moda Akademisi eğitim ödülü, uluslararası bir fuar ziyareti hakkı, PR ve tanıtım ödülleri ve Moda Tasarımcıları Derneği’ne bir yıllık üyeliğe sahip olacak.
Eylül’de düzenlenecek gala gecesiyle açıklanacak Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın birincisi 100.000 TL, ikincisi 75.000 TL ve üçüncüsü 50.000 TL para ödülünün sahibi olacak. Ödüllere ek olarak, bir yıllık yurt içi İngilizce eğitim desteği verilecek.

Jüri Başkanlığı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu üyesi Nejdet Ayaydın’ın yaptığı ve Özlem Kaya ve Nihan Peker mentorluğunda devam eden yarışmanın yarı final jüri üyeleri arasında Moda Tasarımcıları Derneği eş başkanları Nihan Peker ve Belma Özdemir; moda tasarımcıları; Özlem Kaya, Özgür Masur, Zeynep Tosun, Şansım Adalı, Mehtap Elaidi, Giray Sepin ve Belma Özdemir, Marmara Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Öğretim Üyesi Vildan Tok Dereci; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı, Öğretim Üyesi Kemal Can; Nocturne markası Kreatif Direktörü Evrim Batur; Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Tasarım Bölüm Başkanı, Öğretim Üyesi Sedef Acar; İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sevim Aydinç Bölat; Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı, Öğretim Üyesi Müşerref  Zeytinoğlu; İstanbul Moda Akademisi Kreatif Direktörü ve Öğretim Üyesi Raf Stesmans; LC Waikiki Teknik Estetik ve Tasarım Direktörü Yeşim Bağrışen ve moda editörleri Kaner Kıvanç ve Burak Sanuk yer aldı.

Türk moda dünyasına Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Zeynep Tosun, Özgür Masur, Özlem Kaya gibi Türkiye’nin en tanınmış moda tasarımcılarını kazandıran Koza Genç Moda tasarımcıları Yarışması moda sektörünün güçlenmesine katkı sağlayarak moda endüstrisinin gelişimini ve tarihini de temsil etmektedir. Koza’nın tüm finalistleri bugün ya Türkiye’nin en tanınmış moda tasarımcıları olarak kendi markalarını kurmuş ya da önde gelen moda markalarının tasarım departmanlarının başına geçmiştir.