Yeşim Yalçıntaş İle 2024 Açıkhava Trendlerini Keşfediyoruz

Yeşim Yalçıntaş Design’ın kurucusu tasarımcı Yeşim YALÇINTAŞ, zamanımızın çoğunu açık havada yaşayacağımız şu günlerde, açık hava alanlarını kurgularken nelere dikkat edebiliriz, bahçe ve terasları nasıl kurgulayabiliriz sorularını yanıtlıyor.

Yeşim Yalçıntaş İle 2024 Açıkhava Trendlerini Keşfediyoruz

Gerçekleştirdiği projelerde uygulama ve tasarıma dair her detayı gerçekleştiren Yeşim YALÇINTAŞ, eklektik stiliyle dinamik mekanlara imzasını atıyor.

Baharın gelişiyle yaz mevsimine bir adım daha yaklaşırken, iç mekanlarda kurguladığımız ve ön plana çıkan trendleri açık hava alanlarına nasıl taşıyabileceğimizi anlatan Yeşim Yalçıntaş Design’ın kurucusu tasarımcı Yeşim YALÇINTAŞ, 2024/25 yıllarında hangi trendleri daha fazla göreceğimizin de altını çiziyor.

“Açık hava alanlarında kullanım amacına uygun, fonksiyonel ve mimari bütünlüğü koruyan estetik alanlar tasarlarken doğanın tüm unsurlarından faydalanmalı, gün ışığı, rüzgar, yağış gibi faktörleri tasarımlarımızda optimize ederek en doğru forma kavuşturmalıyız. Tarzımızı yansıtan, iç mekânın estetiğiyle uyumlu birbirini destekleyen bir atmosfer oluşturmak için yeşil alanlar, ahşap dokular, doğal taşlar gibi doğal unsurları tercih edebiliriz.

Yeşim YALÇINTAŞ, 2024/25 yıllarında hangi trendleri daha fazla göreceğimizin de altını çiziyor

Yaz akşamlarının olmazsa olmazı konforlu oturma alanları ve keyifli yaz sofraları için açık hava kullanımına uygun mobilyalarda teak ve iroko ağaçları en sık tercihler arasındadır. Ahşap, bambu gibi sürdürülebilir malzemeleri farklı materyallerle birleştirerek çok daha samimi bir ortam yaratmak mümkün. Açık renkli, doğal dokulu kumaşlar, kolay taşınabilir sehpalar, duvarlarda bahar esintileri veren seramik tabaklar…

İç mekanlarda olduğu gibi dış mekânda da mekânın gündüz ve gece kullanımı göz önünde bulundurularak farklı aydınlatma türleri ile aydınlatmada çeşitlilik sağlayabilir, rüzgarın esintisi ile kahvenizi keyifle yudumlayacağınız tatlı gölgelik alanlar yaratabilirsiniz. İç mekanlarda sıklıkla kullanılan çeşitli formlardaki sanat eserlerini açık hava alanlarında da kendinizi renklerin ve tasarımların gücüne bırakarak tercih edebilirsiniz. İç mekanların devamı niteliğinde olan dış mekanlar birbiri ile aynı dili konuşmalı, kullanıcının ruhuna hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır.

2024 – 2025, daha cesur çizgilerin ve renklerin ön planda olduğu, tek bir üründe farklı materyalleri bir arada gördüğümüz, çeşitliliğin fazla olduğu bir yıl olacak.

Keskin ve küt hatlı geleneksel formlar yerini son yıllarda olduğu gibi yuvarlak hatlara bırakacak. Daha yumuşak ve estetik kıvrımların olduğu mobilyalar, tezgahlar, kapılar görmeye devam edeceğiz.” sözleriyle dekorasyon eğilimlerine değinen tasarımcı Yeşim YALÇINTAŞdaire, villa, ev ve kurumsal mekanlar gibi her alanı baştan aşağı değiştirerek hem daha işlevsel hem de kendi imzasını taşıyan stiliyle yeniden yaratmayı başarıyor.