Vogue Brezilya’dan Engelli Pozlarıyla Ses Getiren Çalışma

Vogue Brezilya, 2016 Paralimpik oyunlarına dikkat çekmek amacıyla 2 Brezilyalı paralimpik atlet Renato Leite ve Bruna Alexandre’nin vurgulandığı bir fotoğraf çalışmasına imza attı. Onları çekip, dergiye öylece koymaktansa, Vogue Brezilya iki engelsiz model Cleo Pires ve Paulo Vilhena’yı fotoşop yardımıyla Brezilyalı paralimpik atletlere benzetti.
Telegraph gazetesinin haberine göre, Pires ve Vilhena Brezilya Paralimpik Komitesi’nin temsilciler. Atletler, kendi Instagram hesaplarında da bu kampanyaya gayet olumlu baktıklarını belirterek, fotoşoplanan modellerin snaplerini paylaştı.
İstenen farkındalığı kesin olan kampanya aynı zamanda Brezilya Vogue’un birçok eleştiri almasına sebep oldu. Gelen eleştirilerin başında Paralimpik bir fotoğraf çalışmasında engelli olmayan modelleri kullanmanın mantıksızlığı geliyor. Engelli insanlarla ilgili olumlu ve güçlü yansımaların az görüldüğü medyada bu gibi çalışmaların da engellilerin aleyhine yorumlandığını söylemek mümkün.
Paralimpik sporcular tarafından onaylanan bu kampanyanın ses getiren fotoğrafını 1,06 milyon takipçisi olan Twitter hesabından paylaşan dergi, fotoğrafın altına, “Hepimiz paralimpiğiz” yazarak çalışmaya olan inançlarını dile getirdi.
Çok konuşulan bu çekimden paylaşılan fotoğraflardan bazıları şöyle;

#SomosTodosParalímpicos: para atrair visibilidade aos Jogos Paralímpicos e ressaltar a relevância dos paratletas brasileiros no panorama do esporte nacional, @cleopires_oficial e Paulo Vilhena (@vilhenap) aceitaram o convite para serem embaixadores do Comitê Paralímpico Brasileiro e estrelam a campanha Somos Todos Paralímpicos. Concebido pelos atores com o apoio do @ocpboficial e dos atletas, com direção criativa de @ccarneiro, fotografia de @andrepassos e beleza de @carolalmeidaprada, o anúncio traz Cleo na pele de @bruninha_alexandre, paratleta do tênis de mesa, e Paulo, de @renatoleite10, da categoria vôlei sentado. Os ingressos estão à venda em ingressos.rio2016.com. Vogue mostra os bastidores do shooting com o quarteto no link da bio. #voguenasparalimpiadas

Vogue Brasil (@voguebrasil) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

Essa é a foto na qual nos inspiramos pra foto da campanha #somostodosparalímpicos. Essa é a Bruna Alexandre. Como embaixadora do comitê paralímpico brasileiro me sinto honrada em representar a Bruninha nessa campanha endossada pelo comitê paralímpico e pelos atletas paralímpicos brasileiros. Apenas uma dentre nossos 279 atletas Paralímpicos. E ela tem “umas 400” medalhas como ela mesma diz ??? Arianinha danada começou a competir com atletas que tinham os dois braços?????? guerreira, ainda compete, não se acomoda. Fera demais. Nóix, pequena??????⚡️??? Para compra de ingressos acesse rio2016.com link na bio ⬆️ @voguebrasil @africaoficial @vilhenap @bruninha_alexandre @renatoleite10 @ocpboficial @pinymontoro @nizanng @andrepassos @danielafalcao1

Cleo Pires. Atriz/Actress (@cleopires_oficial) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()