TIME DERGİSİ TACİZE KARŞI YÜKSELEN SESİ “#METOO HAREKETİNİ” YILIN KİŞİSİ SEÇTİ

Dünyanın en saygın dergilerinden TIME dergisinin her yıl seçtiği ‘Yılın Kişisi’ ödülünü bu kez bir kişiye değil, bir gruba adadı: Tacize karşı ses çıkaranlar!

metoo-hareketi

Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’ın cinsel saldırılarına karşı çıkan seslerin diğer taciz mağdurlarına da güç verdiği ve bu güçten doğan dayanışmayla başlatılan “#MeToo” (Ben de) adlı hareketin günden güne sesinin daha gür çıktığı 2017 yılı yavaş yavaş geride kalmaya hazırlanıyor. Ama TIME dergisi bu gücü onurlandırmanın yükünün farkında olsa gerek ki her yıl alışılagelmiş şekilde bir kişiye verdikleri ödülü bu yıl bir harekete, cinsel tacize karşı duran ve bireysel tecrübelerini anlatan kadınlara verdi.

Tacize karşı medyadaki ve toplumdaki sessizliği sosyal medyada “ben de” diyerek kendi hikayeleriyle bozan #MeToo hareketi öncüleri yılın kişileri seçilirken Time dergisine de kapak oldular.

Time’ın Genel Yayın Yönetmeni Edward Felsenthal, “Bu son yıllarda gördüğümüz en hızlı sosyal dönüşüm. Tek bir kadının açıklamasıyla birlikte yüzlerce kadın ve erkek kendi hikayelerini anlatma cesaretini buldu” dedi.

Taylor Swift, Selma Blair, Ashley Judd gibi ünlü isimlerin de dahil olduğu #MeToo hareketinin ses çıkaranlarını görmek için linke tıklayabilirsiniz.