TENCEL™, Barbie Prömiyerinde Oyuncu Nicola Coughlan ile İş Birliği Yaptı

TENCEL™, dünyada büyük ilgi gören Barbie filminin prömiyeri için oyuncu Nicola Coughlan ile kırmızı halıda giydiği elbise için iş birliği yaptı. İş birliği çerçevesinde Coughlan, Barbie’nin Avrupa prömiyerinde modaevi Wiederhoeft tarafından özel olarak tasarlanan kıyafeti giydi.

Lenzing’in botanik kökenli elyaf markası TENCEL™, vizyona giren Barbie filminin galası için oyuncu Nicola Coughlan ve tanınmış stil danışmanı Aimee Croysdill ile iş birliği yaptı. İş birliği çerçevesinde, New York merkezli modaevi Wiederhoeft tarafından tasarlanan özgün ve özel dikim elbisede TENCEL™ LUXE filament iplikleri ve TENCEL™ Lyocell elyaflardan elde edilen kumaş kullanıldı. Coughlan, Swarovski kristalleriyle süslenen elbiseyi, Barbie’nin Avrupa prömiyerinde taşıdı.

Amerikalı yönetmen Greta Gerwig’in vizyona giren filminde Diplomat Barbie’yi canlandıran Nicola Coughlan, özel dikim çarpıcı korseli elbisesiyle Barbie’nin “pembe halısını” taçlandırdı. Stil uzmanı Aimee Croysdill’in tasarladığı ve tasarımcı Wiederhoeft tarafından dikimi gerçekleştirilen elbise, TENCEL™ Lyocell elyaflar ve TENCEL™ LUXE filament ipliklerden elde edilen bir kumaştan dikildi. Kumaş, yeni yeteneklere hizmet verme konusunda uzmanlaşan sürdürülebilir kumaş tedarik platformu Esce-tex tarafından tedarik edildi.

Barbie’ye “çevreci couture” stili

Nicola Coughlan, özel dikim elbiseyi çevreci couture yaklaşımını desteklemek ve vurgulamak amacıyla kırmızı halıda taşıdı. İlk adımını bu tasarımın oluşturduğu iş birliği kapsamında yeni nesil tasarımcıların, tasarımlarında sürdürülebilir malzemeleri ve çevre bilincine sahip pratikleri benimsemesi amaçlanıyor.

Kırmızı halıda yüksek moda ile sürdürülebilirlik kavramları arasındaki tezatı kapatmaya çalışan bu iş birliği, güzellik ve stilin farklı temsillerini savunarak farkındalığı artırmayı ve sürdürülebilirliği gündeme taşımayı amaçlıyor. Lenzing AG Pazarlama ve İletişim Avrupa / Amerika / Türkiye Başkanı Eva McGeorge, yapılan işbirliğini şöyle açıklıyor: “TENCEL™’in sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını gösteren ve moda endüstrisinde çevre dostu malzemelerin benimsenmesini teşvik eden bu özel projede Nicola ve Aimee ile iş birliği yapmak bizim için gurur verici. Sürdürülebilirliğin kırmızı halıda temsil edilmesini sağlayarak moda dünyasındaki somut değişimi teşvik etmek ve ilham olmak amacıyla, aynı perspektifi paylaşan yaratıcılar, tasarımcılar ve markalarla yakın işbirliği yaparak tasarımda yeni nesil yetenekleri desteklemeyi önemsiyoruz”.

Sürdürülebilir çevre dostu üretim süreçleriyle üretilen TENCEL™ Lyocell elyaflar ve TENCEL™ LUXE filament iplikler, %100 selülozik olup, doğada kolayca parçalanarak kompostlanabilen özelliklere sahip. TENCEL™ elyaflardan üretilen kumaşlar, doğal olarak yumuşak, pürüzsüz ve nefes alabilir yapılarıyla dikkat çekiyor.

TENCEL™ LUXE filament iplikleri ise hafif ve lüks kumaşlar elde etmek için tercih ediliyor; bu kumaşlar, ipeksi yumuşaklık, akışkan bir görünüm ve canlı renkler sunuyor. Hem TENCEL™ elyaflar hem de TENCEL™ LUXE filament iplikleri, tasarımcılar ve markalar için lüks, kalite ve çeşitlilikten ödün vermeden çevre dostu alternatifler sunuyor.

Oyuncu Nicola Coughlan iş birliğiyle ilgili olarak şu yorumu yaptı: “”TENCEL™ ve Wiederhoeft ile bu özel tasarım için birlikte çalışmak harikaydı. Wiederhoeft’un tasarımlarını çok beğeniyorum ve çevre dostu uygulamalarla üretilen sürdürülebilir malzemelerden yapılmış özel bir elbise giymek benim için gurur verici. Barbie galasında çevreci houte couture’a dikkat çekme fırsatı bulduğum için ayrı bir heyecan duyuyorum.”

Barbie elbisesini tasarlayan modaevi Wiederhoeft, süslemelerde Swarovski kristalleri kullandı. Kuruluş tarihi olan 1895 yılından bu yana insanları ve gezegeni düşünen tasarımlar yapan Swarovski, üst düzey çevre, güvenlik ve çalışma standartlarına uygun olarak üretilen, üstün kalite ve işçiliğe sahip, kristal tabanlı estetik ürünler sunuyor. Marka, aynı zamanda kurşunsuz* kristal formülünü ilk geliştiren kristal şirketi oldu. Pazara öncülük eden bu formül sayesinde kurşun içermeyen içeriklerle kristal parlaklığı elde ediliyor. Sürdürülebilirliğe önem veren iki Avusturyalı şirket, Lenzing ve Swarovski, bu özel etkinlik için de bir araya gelerek yeni yetenekleri desteklemek için güçlerini birleştirdi.