Tatilde Yeni Trend

Pandemi ile değişen yaşam şekillerimiz ve bakış açımız adeta hayatımızın her yönüne işledi. Her planımızda daha dinginlik, huzur aramaya ve bunu alışkanlık haline getirmeye odaklandık.

Bunun yanında çalışma tempomuzun da durmadan devam etmesi ve değişen hayatımız ve öz benliğimiz ile birlikte tatil anlayışımızda değişime uğradı.

Daha izole yerler, daha dinlenmeye yönelik seçimler uygulamaya başladık. Hem bedenen dinlenme hem de ruhen dinlenmeye yönelik aktivitelere yönelim arttı desek pek de yanlış söylemiş olmayız.

Ruhen dinlenmenin yanında doğa ile iç içe olmayı ve sağlıklı beslenmek ana odağımız oldu.

Peki hangi tatil şekli hayatımıza girdi gelin hep birlikte bakalım…

Bungalov- Glamping

Doğa ile iç içe yönelimin arttığından bahsetmiştim. Bu durum otelcilik deneyimini rafa kaldırıp bungalov seçimlerini arttırdı. Kamp seçenekleri çoğaldı, karavanlı tatiller akıllara girmeye başladı. Üstelik her bütçeye uygun seçeneklere sahip olan bu tatil şekli son zamanların ilgi odağı haline geldi diyebilirim.

Ruhsal Dönüşüm

Fiziksel yorgunluğumuzun yanında ruhsal yorgunluğumuzu da şekillendirme isteği daha fazla gündeme gelmeye başladı. Yoga, meditasyon, nefes terapisi ve birçok konu başlıklarını ele alan bu dönüşüm adeta ruhsal dinginliği sağlayan aktiviteler arasında popüler bir yere sahip.

Özellikle içe dönüş yaşamak isteyen ve huzura odaklanmak isteyen kişiler, kısacası önce ruhunu dinlendiren kişilerin tam dinlenmeye sahip olacağını düşünenlerin yeri de diyebiliriz.

Wellnes

Bu tatil anlayışı ise bedensel yorgunluğun doğru reçeteler ile buluşmasından geliyor. Doğru teknikler ile spa ve masaj deneyimi, vitamin kullanımları ve detox içerikleri bu tatil içeriğinde yer alıyor. Kısaca arınma tatili de diyebiliriz. Tam paket olarak yapılan ve sizi yönlendiren birçok yer mevcut.

Deneyimsel

Bu tatil anlayışı ise gezerek dinlenenlere özel diyebiliriz. Keşif yapmayı sevenler, tatilin yanında maceracı kişiliğinden de vazgeçemeyenlere özel bir tatil anlayışı. Ülkemiz bu konuda oldukça geniş bir tarihi geçmişe sahip olduğu için, Antalya’daki mağaralardan Şanlıurfa’daki Göbekli tepeye kadar birçok tur ve tatil şekilleri de mevcut.

Kiralama

Son olarak da otel ve pansiyonların yerini topluca kiralanan evler aldığını söyleyebiliriz. Bu sayede gelişen villa turizmi aslında tanıtımı ve yönelimi daha da arttırmaya başladı. Birkaç aile veya arkadaş grubu birleşip kiralanan villalarda kendi tatil anlayışınızı ve etkinlikleri doyasıya gerçekleştirebiliyorsunuz.