Skinimalism Trendi

Son yıllarda hepimizin de dahil olduğu doğallığa dönme isteği trend halini alarak yeni bir isimle karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle pandemi döneminde eve kapanmamız ile birlikte cildimiz ile daha çok vakit geçirme ve ona iyi bakma olanağımız arttı.

Peki Neden Trend oldu?

Son yıllarda başlayan doğallık süreci tamamen hayatımıza girdi. Bu dönem her anlamda rahatlamamızı sağlarken cildimize ve makyajımıza da yansıdı ve dolayısıyla bu durum ise Skinimalism Trendini ortaya çıkardı. Çoğu kişi bu trendin üşengeçlikten geldiğini benimsiyor. Daha az makyaj daha doğal cilt görünümü ile eş değer hale geliyor.

İnfluencer sayılarının artması ile her gün gördüğümüz birçok influencer veya adaylarının doğallığı savunmasıyla birlikte ışıltılı ve pürüzsüz ciltler ile ilgili birçok paylaşım yaparak aslında çoğu kişiyi bu yola sürüklüyor ve bu konuda hem ürünler hem de maskeler ile çoğumuzu influence etmeye devam ediyor.

Eskiden çok fazla yapılan makyajın güzellikle doğru orantılı olduğunu algılarken şimdi doğal makyajın daha güzel olduğuna inanıyoruz. İnstagram filtreleri araştırmasında yüzleri pürüzsüz hale getiren ve parıltı sağlayan filtrelerin en çok kullanan filtreler olduğu açıklanmıştır. Bu verilere göre düşünürsek hepimizin farketmesek bile etkilendiğimizi anlayabiliyoruz.

Pinterest, Skinimalizmi “yeni parıltı” veya makyaj ve fotoğraf rötuşu gibi şeylerle zenginleştirmeden doğal cildi kucaklamak olarak tanımlayarak aslında en güzel açıklamayı gerçekleştirmiş oluyor. Bu kavram ile artık gerçekçi olmayan bir güzellik devri sona eriyor. Sadecilik ve doğal güzellik ön plana getiriliyor.

Minimalizm hayatımıza yavaş ve sessizce yayılmaya devam ederken cildimizde de kendini göstermeye aday oldu.

Pinterest, en çok aranan kelimeler arasında “doğal makyaj” olarak açıkladığı görülüyor. Son dört yılda en çok arama kayıtlarında bu başlığın olmasının yanında en fazla aratılan yıl ise 2021 olduğu görülüyor.