Sınavlara Doğru Hazırlanmak Kadar Stres Ve Zaman Yönetimini Sağlamak Da Önemli

Eğitimin zorlu ve önemli bir parçası olan sınavlar, birçok öğrenci için stres kaynağı. Sınav öncesinde ve sınav sırasında endişeli veya stresli hissetmek normal olsa da performansı etkilememesi için stresi yönetmenin yollarını bulmanın önemli olduğuna dikkat çeken FAMAY Eğitim, Eğitim Danışmanı Fatma Demirtaş, sınav dönemi için öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

FAMAY Eğitim, Eğitim Danışmanı Fatma Demirtaş, sınav dönemlerinde stres ve zaman yönetiminin önemine dikkat çekerek öğrencilere ve ailelere tavsiyelerde bulundu. Sınav öncesi döneminde uyku saatlerinden beslenmeye ve arkadaşlar ile kaygıları paylaşmaya kadar atılabilecek küçük adımların aslında sınav başarısına büyük katkısı olduğunun altını çizen Demirtaş, ailelere bu dönemde her zamankinden daha iyi bir dinleyici olmalarını önerdi. Aile için sınavın ne ifade ettiğinin ve anne-baba yaklaşımlarının öğrencilere yansıdığını belirten Demirtaş, “Aileler çocuklarını akranlarıyla karşılaştırmamalı ve sevginin koşulsuz olduğunu hissettirilmeli” dedi.

Öğrencilere de tavsiyelerde bulanan Demirtaş, yaşamı dengede tutmanın sınav dönemlerinde fazlasıyla önemli olduğunu belirterek sınav öncesi dönem için şunları söyledi: “Zaman yönetimi sadece katı bir programa bağlı kalmak anlamına gelmiyor. Öğrencilerin kendilerine vakit ayırmaları da yaşamlarını dengede tutmaya yardımcı olur. Bu dönemde açık havada vakit geçirmek, düzenli beslenme ve uyku iç huzuru artırabilir.”

Sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenler

“Sınav sabahı son dakika çalışmaları yapmak kafaların daha da karışmasına neden olabilir. Sınav sabahı yapılabilecek en iyi üç şey, vaktinde kalkmak, sağlıklı bir kahvaltı yapmak ve vaktinde sınav yerinde olacak şekilde evden çıkmak” diyen Fatma Demirtaş, öğrencilere sınav sırasında dikkat etmeleri gerekenler konusunda şunları önerdi: “Talimatları ve soruları dikkatli okumak, sorular karşısında paniğe kapılmamak, sonrasında sorulara geri dönmek için zaman ayırmak gerekiyor.” Öğrencinin kendini tanıması ve beklentisini netleştirmesinin önemine de değinen Demirtaş şunları kaydetti: “Sınavda sakin ve odaklanmış halde olmak önemli ama bunun belli bir reçetesi yok. Kimi öğrenciler için en iyi oldukları derslerle ilgili sorularla başlamak daha iyi olurken, düzeni seven öğrenciler için bölüm sırasıyla gitmek daha uygun olabiliyor. Bunun için deneme sınavlarında herkes kendine en uygun yöntemi bulabilir. Bunun yanında aylar süren emeklerin birkaç saatlik sınav ile değerlendirilecek olması da öğrencileri strese sürüklüyor. Bu noktada da ‘yapabildiğimin en iyisini yaptım. Dünyanın sonu değil, telafisi var’ gibi düşüncelere yönelmek soğukkanlılığı korumaya katkı sağlayabilir.”