SAÇ NASIL YIKANIR?

SAÇ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Hayatta hepimizin en tecrübeli olduğu konulardan biri saç yıkamak olsa da çoğumuz bu günlük rutini doğru uygulayamıyoruz. Saç yıkarken doğru tekniği kullanmak saçın kalitesinde, parlamasında ve dolgunluğunda yadsınamayacak bir etki taşırken saçı yanlış yıkamaksa kepeklenme, saç tellerinin yıpranması gibi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

Bu kadar pratiğe rağmen saçımızı ne kadar doğru yıkıyoruz sorusunu siz de kendinize sorar olduysanız Cosmopolitan’ın araştırmasına dayanan bu püf noktalarını kaçırmayın.

1. Durulayarak başlayın

Saçınıza kimyasal bocalamadan önce duru bir suyla yıkamak saç yıkamanın en doğru ve ilk adımı. Saçınızı iyice duruladığınızdan ve saçın iyice ıslandığından emin olduktan sonra saçınıza şampuan uygulamalısınız. Sıcak su kafa derinizdeki gözenekleri açarak biriken kirleri ve kuru şampuan, pudra gibi biriken yabancı maddeleri arındırır. Ayrıca saçınızı ılık suyla durulamak saçta biriken yağın gözeneklerden girmesiyle kafa deriniz saçın beslenmesi için gerekli olan yağı emer..

2. Eğer uzun saçınız varsa önce saç kremi kullanın

Eğer omuzlarda ya da daha uzun saçlarınız varsa şampuandan önce çok hafif miktarda saç kremi uygulayıp sonra durulayarak hassas saç uçlarınızın kurumasını ve  yıpranmasını önleyin. Bu işlem hem saç uçlarınızı daha sağlıklı hale getirecek hem de saç derinizdeki hücreleri nemlendirerek daha düzgün ve parlak bir saça sahip olmanızı sağlayacak.

3. Yalnızca Saç Derisini Köpürtün

Aslında yıkamanız gereken yer saçlarınızın uçları değil kafa deriniz, özellikle de ense kısmında kafa derinizde yer alan saçlar.. Saçı köpürtmenin en iyi yolu köklerden uçlara doğru saçı yıkamak. Saçın kafa derinize en yakın olan kısmı en yeni çıkan ve en çok yağlanan kısmı. Uçlar ise en kuru ve en yaşlı haliyle de kırılmaya en müsait saçlardır.

Bir önemli nokta ise kullandığınız şampuan miktarı. Asla ihtiyacınız olandan daha fazla şampuan kullanmayın. Saç derisinin gözenekleri oldukça emicidir. Haliyle saçınıza uyguladığınız her ürün vücudunuza ivedilikle nüfuz eder. Bu yüzden ne kadar az kimyasal o kadar iyi..

4. Nazik Davranın

Sürtünme saç gözeneklerinize zarar vererek saçın kırılmasına ve elektriklenmesine yol açar. Bu yüzden saçı sert bir şekilde değil mümkün olduğunca nazikçe yıkamalısınız. Önce kökleri köpürtmeye başlayarak kafatasınızdaki kan akışını hızlandırın ve orta derecede dikey vuruşlarla saçınızı yıkayın. Sonra köpüğü uçlara doğru düz vuruşlarla yayın. Hassas olan uçları birbirine sürtmekten ya da öne arkaya doğru sert hareketler yapmaktan kaçının.

5. Saçı Duruladıktan Sonra Tekrar Şampuanlamayın

Evet, içinize bir kez yıkamak sinmiyor olabilir. Ama bunu saçınıza alıştıran sizsiniz. Ne kadar içinize sinmese de saçınızı bir kere yıkamanız aslında temizlenmesi için yeterli. Eğer saçınız çok kirli ve ilk seferde köpüklenmediyse ikinciye dönebilirsiniz ama durum bu değilse saçınızı bir kere yıkamanız tavsiye ediliyor.

6. Saç kremini diplere uygulamayın

Şampuanı duruladıktan sonra ve saç kremi uygulamadan önce saçınızdaki fazla suyu sıkın. Saç kremini diplere değil saçın ortasından uçlarına doğru uygulayın ve saçınızı tokalayarak duşa devam edin. Çünkü saç kremi saçta ne kadar uzun süre durursa emilimi o kadar artar.

7. Son aşamada saçınızı soğuk su ile durulayın 

Sıcak suyun etkisiyle açılan gözeneklerin sıkıca kapanması için soğuk suyla durulamak işe yarayacaktır. Kapanan gözenekler sayesinde saçınızın ışıltısı ön plana çıkacak, parlaklığı artacak. Bu yüzden tüm yıkamanız bittikten sonra saçı bir kez de soğuk suyla durulamanızı tavsiye ederiz.