Saç Dökülmesi Canınızı Sıkmasın

Özellikle yaz aylarında fazlalık gösteren saç dökülmesi endişelenmenize yol açabilir.

shocked woman losing hair on hairbrush

 

Eğer saçlarınız dökülüyormuş gibi hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Çoğu kadın, özellikle duş sonrasında karşılaştıkları manzara karşısında panikliyor. Trikolojistler Anabel Kingsley ve Philip Kingsley’e göre normal bir insanın günde kaybettiği saç sayısı 60-100 arasında değişiyor. Saç telleri uzun olduğunda saçlar daha fazla dökülüyormuş gibi algılanırken, kısa saç tellerine sahip insanlarda ise dökülme miktarı daha az olarak algılanıyor. Ancak, bazı durumlar saç dökülmesini artırabiliyor.

Saç temel doku olmadığından, vücuttaki en ufak stres durumuna karşı bile oldukça hassastırlar. Ofiste geçirilen stresli bir ay, mide rahatsızlıkları, yüksek ateş ya da bir hafta uygulanan şok diyetler; meydana gelişlerinden 6-10 hafta sonrasında bile saç dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Kingsley’e göre, vücut sistemi bu olumsuz durumları telafi ettiği ve kişi kendine baktığı sürece endişelenmeye gerek yok. Çünkü bu şartlar sağlandığı sürece saç dökülmesi duracak ve normal saç büyümesi devam edecektir.

Bazı kadınlar özellikle yaz mevsiminin sonlarına doğru saç dökülmelerinde artış gözlemlemektedir. Kış aylarında ise bu durum azalmaktadır. Saçınınızı sık yıkamadığınız (uzmanlara göre haftada 1-2 yıkama yeterlidir) zamanlarda, saç yıkamasının ardından daha fazla dökülme ile karşı karşıya kalırsınız. Aynı zamanda kalıcı saç boyası, güçlendirme ya da renk açma gibi kimyasal işlemler sonrasında da saçın protein yapısı zarar görmekte vesaç dökülmesi ile saç kırılması artabilmektedir. Kingsley’e göre saç kırılması saç kaybı anlamına gelmez; fakat saç teli kalınlığına zarar verebilir. Saç bakım rutinine biotin eklenmesi, sülfat içermeyen şampuanlar kullanılması ve derinlemesine saç bakımı için saç maskelerinden faydalanılması, olası saç kayıplarının önüne geçebilir.