Oprah’nın Konuşması Altın Küre Ödüllerine Damga Vurdu

altın-küre-oprah

75. Altın Küre Ödülleri Hollywood’da tacize karşı büyüyen kadın dayanışması için unutulmaz bir sahne oldu. Sahnede yükselen en etkileyici ses ise efsanevi sunucu Oprah Winfrey.

Oscar’ın habercisi niteliğini taşıyan Altın Küre Ödülleri’nin bu yıl Amerika’nın en başarılı TV ve sinema yapıtlarını ve oyuncularını seçmekten başka bir misyonu daha vardı; sektördeki taciz skandallarına karşı ses çıkarmak. Geceye katılan herkesin muhteşem bir dayanışmaya ortaklık ettiği törende tacize ve cinsel ayrımcılığa karşı olduklarını duyurmak için ünlü isimler siyah giyinmeyi tercih etti.

Eğlence sektöründe çalışan kadın oluşturduğu dayanışma platformu Time’s Up için farkındalık yaratmayı amaçlayan bu eyleme yoğun katılım, dayanışmaya dair umut vaat etti. Tarihinde ilk kez böylesine güçlü bir politik duruş sergilenen Altın Küre Ödülleri 2018‘de, Oprah Winfrey öncülüğünde bir ilk daha yaşandı. Sinema dünyasına önemli katkıları olan kişileri onurlandıran Cecil B. DeMille Ödülü‘ne layık görülen ilk siyah kadın olarak tarihe geçen Oprah Winfrey, son derece etkili konuşmasında genç kızlara ve kadınlara şöyle seslendi: ‘Erkek iktidarının zamanı geçti, zamanı geçti!’.

Konuşmasının başında, 1964 yılında Oscar kazanan ilk siyah aktör Sydney Poitier‘i saygıyla anan Winfrey, o anı şu sözlerle anlattı: “Küçücük bir kızdım. Evde, yerde oturuyordum. Birden sahneye hayatımda gördüğüm en zarif adam çıktı. Başka bir siyah adamın daha önce böylesine tanındığına hiç şahit olmamıştım. Annemin bize daha iyi bakabilmek için temizlikten döndüğü bir andı. Benim için ne demek olduğunu tahmin bile edemezsiniz! Şimdi ise, yine küçük siyah kız çocukları bu anı izliyor. Siyah bir kadına ödül verildiğine tanıklık ediyorlar.”

Tüm seyircilerin tüylerini diken diken eden konuşmasının finalini “Ufukta yeni günler var. Daha iyi günler!” sözleriyle bitiren Winfrey, salonda duygusal anlara sebep oldu.  Konuşmanın tamamı burada..

https://www.youtube.com/watch?v=fN5HV79_8B8

Eğlence sektöründe ve medyada kadınlara karşı ayrımcılık ve cinsel taciz vakalarına değinen Oprah, salonda dakikalarca alkışlandı. Konuşmayı dinleyen hemen herkesin aklına gelen konu ise ünlü sunucunun Oprah Winfrey’in 2020’de yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde aday olmayı düşünüp düşünmediği oldu. Umuyoruz bu dedikodunun gerçeklik payı vardır.