Meru İstanbul’un Otantik Detaylarla Şekillenen Artizanal Seramikleri

Çömlekçilik sanatına gönül veren Meru İstanbul’un yeni koleksiyonu Mythos serisi, toprağın içinde saklı kalan kadim hikayeleri keşfe çıkıyor. Bu geleneksel sanatın çağdaş zarafet ile harmanlandığı bu koleksiyonda el işçiliğine tutkuyu katarak yaratılan her bir parça, kendi eşsiz hikayesini anlatıyor.

Çamurla baş başa kaldığı anlarda zamansız bir yolculuğa çıktığını ifade eden Meru İstanbul’un kurucusu ve tasarımcısı Ceren Ezgü Orsan, günlük yaşamımıza dahil edebileceğimiz artizanal seramikle ilgileniyor. Sanatla iç içe bir ailede doğup büyümesine rağmen hukuk eğitimi alan Orsan, pandemi döneminde bir dönüşüm süreci geçirerek hobi olarak başladığı seramikle yola devam ediyor. Çamura şekil verirken kendini ifade etmenin yeni bir yolunu keşfettiğinin altını çizen Orsan, önce farklı atölyelerde çeşitli eğitmenlerle farklı teknikleri deneyimlemiş, zamanla kendini anlatabileceği tekniği bulmuş ve kendine özgü tarzı oluşmaya başlamış.  

Tasarımlarında tarihi dokuyu çağdaş bir estetik anlayışıyla günlük yaşam alanlarında görünür kılmayı hedefleyen Meru İstanbul, en geleneksel teknik olan elle şekillendirmeyle yaratılan parçalarla hayat buluyor.

Atölyeden çıkan her bir obje eşsiz ve özel. Bu da hızlı üretim ve tüketime dayalı günümüzde yavaş ve özgün olanın kıymetini hatırlatıyor bize.

“Çömlekçilik, tarihte işlevin yanı sıra sanatsal ve kültürel öneme de sahip. Kültürlerin çeşitliliğiyle özlerindeki benzerlikler, tarih boyunca insanların kendilerini ifade ediş şekilleri ve aslında yaşanan duygulardaki aynılık beni etkiliyor. Otantik desen ve detaylar eklemeyi seviyorum, tasarımlarım genellikle insanlarda ürüne dokunarak hissetme isteği yaratıyor ya da nasıl yapılıyor diye merak uyandırıyor.”

Meru İstanbul’un son koleksiyonu Mythos, ismini kültür ve tarihi nesilden nesile aktarılmasında önemi olan efsanelerden alıyor. Bu seride toprağın altında saklı kalmış mistik anlatılar, gözle görülür birer forma bürünüyor.

Mythos serisi yakında genişlemeye devam edecek. Koleksiyona dair tüm parçaları incelemek ve satın almak için www.meruistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.