LUPİTA NYONG’O KAPAĞINA ÇIKTIĞI DERGİYE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Oskar ödüllü aktris Lupita Nyong’o, kapağına konuk olduğu İngiliz dergisi Grazia U.K.’in fotoğrafını izinsiz olarak fotoşoplamasına sessiz kalmadı. Fotoğrafında saçlarının fotoşoplandığını gören oyuncu, kendi sosyal medya hesabından çok haklı bir serzenişte bulunarak uğradığı hayal kırıklığını sevenleriyle paylaştı.

Twitter hesabında“@GraziaUK dergisinin güzel saçın nasıl göründüğüne dair avrupai kanıya daha çok uysun diye saçımı editlemesi düzeltmesi beni hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

12 Years a Slave filmindeki başarısıyla Oskar ödülüne layık görülen Nyong’o “Daha önce de sıkça belirttiğim gibi var olan her hücremle doğal mirasımı kucaklıyor ve güzellik standartlarının beyaz ten, düz ve ipeksi saçlar olduğunu zannederek büyümeme rağmen biliyorum ki benim koyu tenim, birbirne dolanan kıvırcık saçlarımın da güzel olduğunu biliyorum. Bir derginin kapağı olmak diğer koyu tenli, dolaşık, kıvırcık saçlı insanlara özellikle de kız çocuklarına onların da güzel olduğunu göstermek için bir fırsat olduğunu düşündüğüm için beni tatmin ediyor.” diye başladığı açıklamasına ‘Lütfen Saçlarıma Dokunmayın’ diyerek bitirdi.

As I have made clear so often in the past with every fiber of my being, I embrace my natural heritage and despite having grown up thinking light skin and straight, silky hair were the standards of beauty, I now know that my dark skin and kinky, coily hair are beautiful too. Being featured on the cover of a magazine fulfills me as it is an opportunity to show other dark, kinky-haired people, and particularly our children, that they are beautiful just the way they are. I am disappointed that @graziauk invited me to be on their cover and then edited out and smoothed my hair to fit their notion of what beautiful hair looks like. Had I been consulted, I would have explained that I cannot support or condone the omission of what is my native heritage with the intention that they appreciate that there is still a very long way to go to combat the unconscious prejudice against black women’s complexion, hair style and texture. #dtmh

Lupita Nyong’o (@lupitanyongo)’in paylaştığı bir gönderi ()