Kilo Verme ile Mutluluk Arasında Bağ Var mı?

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artan bir sorun haline gelen obezite, insan psikolojisini eskiye göre daha fazla etkiliyor. Sosyal medyada ideal ölçülerde olan veya öyle görünen örnekler kilo vermeye çalışanlar açısından bazen teşvik edici, bazen ise motivasyon düşürücü etki yaratabiliyor. Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş kilo verme ile mutluluk arasındaki denklemi masaya yatırdı.

Bize dikte edilen kalıplardan kurtulmalıyız!

İnsanoğlu genellikle kendinde olmayan şeyleri arar ve ister. Takdir edilme ve kabul edilme ihtiyacı doğuştan bilinçaltımızda olan şeylerdir. Ancak günümüzde dış görünüm açısından bazı normlar farkında olmasak da bize empoze ediliyor. Nasıl ki günümüzde gündemi kendimiz belirleyemiyorsak ve başka birileri tarafından belirlenen gündemlerin içinde kayboluyorsak, dış görünüm konusunda da farketmeden bize dikte edilen kalıplara göre değerlendirip, değerlendiriliyoruz. Öncelikle bu kalıplardan kurtulmamız gerekiyor.

İdeal kadının ve erkeğin tanımı tamamen sanal

Günümüzde yaşadığımız dünyada aslında pek çok şey sanal.  Kafamızda öyle bir imaj yaratılıyor ki sanki onlar ideal imajlar. İnsanlar sosyal medyada gördükleri estetik görüntülerden etkilenip onlara benzemek istiyorlar. Aslında sosyal medyada görünen ideal görüntülerin çoğu filtreden geçmiş fotoğraflar ama bunu bilmek de durumu değiştirmiyor. Dünyada şöyle bir durum oluştu; Bu ideal bir kadın figürü, bu da; ideal bir erkek figürü. Siz ondan uzaksanız bir şeyleriniz eksik gibi bilinçaltınıza işleniyor. Oysa her şey insanın kendi beyninde bitiyor.

Düşünce yapımızı değiştirerek işe başlamalıyız

Kilolu ya da zayıf; öncelikle yapmanız gereken şey kendinizi sevmek. Siz kendinizi sevip, beğenmezseniz ister zayıf olun ister kilolu kimse sizi beğenmez. Kendimizi, her halimizle beğenip seversek gerisi çok kolay. Bir insanın çevresi tarafından beğenilmesinde kendi duruşunun ve özgüveninin etkisi de büyüktür, bunu unutmamak gerekiyor. Kendimizi seversek, iç dünyamızda da huzurlu olabiliriz. Bizim içimizde her seyi çözmek için güç var. Bu gücü kullanarak ideal kilonuzu da yaratabilirsiniz, ideal kariyerinizi de yapabilirsiniz.

İdeal vücuda ulaşmak için önce beyninizi ikna edin

Her şey düşüncede başlıyor. Eğer beyninizi kullanıp sakince olaylara dışarıdan bakabilirseniz sorunu çözersiniz. İçinizdeki sınırsız gücü kullanın. Ben neden kilo alıyorum diye kendinize sorun ve cevabını birçok kez boş bir kağıda yazın. Yazmak bilinçaltını uyanık tutar ve beyni yönlendirir. Eğer bunu yaparsanız bilinçaltınız bunun nedenini bildiği için size cevapları verecektir. Size gelecek cevaplarla yolunuzu çizebilirsiniz. Ondan sonra mantraları kullanarak beyninize pozitif mesajlar verip beyninizin size bu yolda eşlik etmesini size destek vermesini sağlayabilirsiniz. Beyniniz sizi arzu ettiğiniz vücudu en kısa zamanda kavuşturacaktır. Beyinle konuşma şekli, iletişim burada çok önemli. “Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” mantrasını düzenli olarak her gün yüzelli kere yazarsanız sonrada bu problemin nedenleri üzerine konsantre olursanız çok kısa sürede kilo verdiğinizi göreceksiniz. Beynimizle ekip olarak, dost olarak, kolektif bir güç oluşturarak her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Kendinizi sevin, mutluluk o zaman başlar

Beynimizin desteğini alarak beynimizi doğru hedefe programlamak isteklerimize ulaşmamızı sağlar. Tabi ki ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız hareketli bir yaşama geçmeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yediklerinizin farkına varmanız yani farkındalığınızı açığa çıkarmanız bu süreçte çok önemli. Beynimizin desteğini mantralarla alarak programlarsak ideal vücudunuza kavuşmanız hiçte zor değil. Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki kilo verseniz dahi kendinizi sevmiyorsanız kendinizle barışık değilseniz mutlu olamazsınız. Öncelikle kendinizi sevin. O zaman tüm sorunlar daha hızlı çözülecektir.