#İsterseYapar Diyen Cumhuriyetin Kızları Kotex’le Başarıya Yelken Açıyor

Kotex Türkiye’nin Cumhuriyetimizin 100.yılında hayata geçirdiği Cumhuriyetin Kızları projesi, genç kadınların başarılarıyla ses getirmeye devam ediyor. Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ekibiyle yelken yarışlarının ilk trofesi olan Marmaris Kış Trofesi’ni tamamlayan Cumhuriyetin Kızları, 4 kupa kazandı.

Tüm ürün yeniliklerini ve iletişim çalışmalarını kadınların gücünden aldığı ilhamla gerçekleştiren Kotex Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılını genç kadınlarla denize yelken açarak kutluyor. #İsterseYapar diyen Kotex Türkiye, Cumhuriyetin Kızları isimli projesiyle Türkiye’nin her köşesinden gelen ve daha önce hiç denize açılmamış kadınları yelken yarışlarına hazırlıyor. Kotex Türkiye’nin kadınların karşılaştığı tüm engel ve tabuları ortadan kaldırma hedefiyle yürüttüğü çalışmalar arasında önemli bir yer tutan proje, 5 ayı geride bıraktı.

Cumhuriyetin Kızları istedi, yaptı

Projeye bugüne kadar 3248 başvuru yapıldı, 21 ilden 43 kadın Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ekibine katıldı. Türkiye Yelken Federasyonu’nun yat yarış takviminde yer alan ve Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nün düzenlediği yelken yarışlarında milli sporcu Ahmet Murat Tan liderliğinde yarışan ekip, yarışların ilk trofesi olan Marmaris MIYC 2023 Kış Trofesi’ni tamamladı. Trofede #İsterseYapar diyerek 6 yarış haftasında 240 mil kat eden genç kadınlar, 6 yarışta 7 ödül adaylığı elde etti, 4 ödülün de sahibi oldu.

“Kadınların yapabileceklerinin sınırsız olduğunu göstermek, Kotex Türkiye olarak görevimiz”

Cumhuriyetin Kızları projesinin çıkış hikayesinden bahseden Kimberly-Clark Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Pazarlama Direktörü Orjin İbar, “Kotex, 1. Dünya Savaşı sırasında ön saflarda mücadele eden hemşirelerin keşfettikleri, dünyanın ilk hijyenik ped markası. Doğuş hikayesi gereği tam bir ‘she can’  hikayesi. DNA’mıza kazınmış bu doğuş hikayemize bağlı olarak kadınların gücünün ve yapabileceklerinin sınırsız olduğunu, hiçbir engelin karşılarında duramayacağını tüm topluma göstermek, Kotex Türkiye olarak görevimiz. Çünkü biliyoruz ki karşımızda ne kadar çok tabu yer alsa da biz bunların hepsini aşabilecek güce sahibiz. Yelken de bunu ispat etme amacımız doğrultusunda hayatımıza girdi. Erkek egemen yelken sporunda, Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ekibi ile hayata geçirdiğimiz ‘Cumhuriyetin Kızları #isterse yapar’ isimli projemize başladık. Projemizle hedefimiz, daha önce denizle hiç buluşmamış hatta bir kısmı hiç deniz görmemiş, birbirini hiç tanımayan kadınlarla birlikte yelken yapmak ve katıldığımız yarışlarda farkındalık yaratmaktı.” dedi.

“Toplam 7 kupanın 4’ünü kazanmış durumdayız”

Genç kadınların yelken yarışlarında elde ettikleri başarılara da değinen İbar, “Geçtiğimiz hafta sonu tamamladığımız ilk kış trofemiz Marmaris MIYC 2023 Kış Trofesi’nde 6 haftada kat ettiğimiz toplam 240 mille toplam 7 kupanın 4’ünü kazanmış durumdayız. Bu hafta sonu trofenin genel sıralamasında da 3.lük kupasını elde ettik. Bu başarıyla genç kadınlarımız, isterse yapabileceklerini kanıtladı.” dedi.

“ÇYDD iş birliğiyle depremden etkilenen genç kızlarımıza eğitim bursu imkanı sağlıyoruz”

Projeyi yaşanan deprem felaketi nedeniyle farklı bir noktaya taşımak istediklerine değinen İbar, şunları söyledi: “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile iş birliği yaparak, denizde mil kat ettikçe depremden etkilenen genç kızlarımıza eğitim bursu imkanı sağlamak ve kadınlarımızın her alanda gelişim gösterebilmesi için destekte bulunmak istedik. Bizim için bu şekilde proje çok daha anlamlı bir noktaya geldi. Şu ana kadar yelken yapmamış 50’ye yakın kadınla yarışlarımızı tamamladık. 29 Ekim’e kadar projemize aynı tempoda, aynı heyecan ve aynı gururla devam edeceğiz. Bu spor bizim için aynı zamanda özgürlüklere, hedeflere ve başarıya yelken açmayı temsil ediyor ve Cumhuriyetin tüm kadınlarının kendi #isterseyapar hikayelerini yazmaları açısından güçlü bir anlam taşıyor.”

Kotex Türkiye, 29 Ekim’e kadar 100 kadına ulaşmayı hedefliyor

Tüm ürün yenilikleri ve desteklediği projelerle hayatın her alanında kadınlara destek olan Kotex Türkiye, Ocak ayında başlayan projede 29 Ekim’e kadar 100 kadını denizle buluşturmayı hedefliyor.