İstanbul’da Viyana Esintisi

Viyanın imza yemeği olan şinitzel’i duymayan kalmamıştır. İstanbul’da bu lezzeti tatmak isteyipte arayışı olanlar için harika bir öneri ile geldim bugün.

Teşvikiye caddesinde yer alan Reasürans Pasajı içinde minik ve tatlı Cafe Wien.

Nostaljik bir havaya sahip olmasının yanında aslında ilk olarak daha büyük bir yer olacağını düşünürken minik bir mekan bizi karşılıyor.

Nişantaşın’ın merkezinde yer alan bu tatlı mekanda menüye geçmeden önce garsonların çok nazik ve ilgili olduklarını söylemeden edemeyeceğim. Bir mekanı güzelleştiren yegane şey çalışanlardır diye düşünüyorum. Elbette yemeği konsepti aklımızda kalabilir ama çalışanların size davranış şekli hepsinin başında geldiğini düşünüyorum.

Menüden biraz bahsedecek olursam benim tercihim tavuk şinitzel oldu. Bu zamana kadar yediğim en lezzetli şinitzel diyebilirim. İnce, çıtır ve kuru değil yani bir şinitzelden ne bekliyorsanız bence ondan daha fazlası bile olabilir.

Porsiyon olarak oldukça büyük geliyor. Özellikle yanındaki patates hakkında oldukça iyi yorumlar okumuştum. Viyanadaki patatesten bile daha iyi olduğu ile ilgili. Cafeye gittiğim arkadaşımda her iki lezzeti karşılaştırarak hem şinitzelin hem de patatesin daha iyi olduğu yorumunu benimle paylaştı. Özellikle viyanada şinitzel marmelat ile birlikte ikram edilirken Türkiye’de hiç böyle bir şey ile karşılaşmadığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Genellikle limon ile servis edilen şinitzelin yanındaki limon aslında dekor amaçlı kullanıldığını da not olarak eklemek isterim.

Fiyat ortalaması Nişantaşı şartlarına göre gayet makul özellikle böylesine güzel lezzeti ve samimi çalışanların olduğu bir yer olduğunu da düşünürsek bence kabul edilebilir.

Viyana’da bir diğer meşhur içeriğimiz Sacher Torte. Menüde yer alan bu tatlıyı maalesef ki tadamadım. Bir sonraki gidişimde özellikle bu tatlı için gideceğimi düşünüyorum. Şinitzel o kadar doyurmuştu ki tatlıyı yiyecek halim kalmamıştı.

Bunun yanında böylesine tatlı bir yer için kötü bir şey yazmak istemezdim fakat içtiğim Eis Malange (soğuk kahve) hiç hoşuma gitmedi.

Özellikle yer ile ilgili birkaç tane kötü yorum da okudum. Fakat katılmayacağımı zaten yazımda da belirttiğimi düşünüyorum.

İstanbul’da olan ve standart yerlerden sıkılanlar için güzel bir tavsiye bırakıyorum buraya.