İleri Dönüşüm Koleksiyonu: A Wish

Moda sektöründe sürdürülebilir, sorumlu ve etik üretim için mükemmel bir seçenek olan ileri dönüşüm anlayışından yola çıkan ve dünya kaynaklarını koruma fikriyle doğan Too Personal, ilk ileri dönüşüm koleksiyonunu satışa çıkardı: “A Wish”.

Too Personal, derinlerinde dünyayı kurtarma düşüncesi yatan bir fikirden yola çıkıyor; kaynaklarımızın hoyratça kullanıldığı ve giyim markalarının hızlı modanın büyük bir parçası haline dönüştüğü, tüketim üzerine kurulu günümüz dünyasına yeni bir seçenek sunuyor ve ileri dönüşüm yolunda önemli bir kapı aralıyor. Tüketimin tamamlandığı düşünülen sürecin ardından atık olarak kabul edilen ürünün, yeniden işlevsel hale getirilmesi sayesinde “ileri dönüşüm” ismini alan ve ürüne yeniden değer kazandıran üretim modeli, Too Personal markasının kuruluş amacı oluyor ve bu fikri benimseyen, zararın bir parçası olmaktan kaçınan bir kitleye hitap ediyor.

Zararları görmezden gelinerek klasikleşen “al-kullan-at” modeline katkıda bulunmayı reddeden Too Personal, ileri dönüşüm modeli sayesinde döngüsel ekonominin gelişimine katkıda bulunuyor. Hali hazırda tüketim döngüsüne girmiş olan materyalleri her seferinde tekrar kullanarak, öncekinden farklı bir amaca hizmet eden ürünler elde etmesinin yanında, üretimde oluşan maliyeti el emeğine odaklı hale getiriyor. Doğal kaynakların kullanımını azaltarak korunmasına destek olan Too Personal, daha önce ürünlerini satın alan müşterilerine yine kendi çatısı altında, bu defa geri dönüştürme olanağı sağlıyor, ambalaj ve etiketlerinde de atık üretimine neden olmadan yaşam döngüsünde gözetilen faydanın sürdürülebilir ve kalıcı olmasını sağlıyor.

Too Personal’ı özel kılan bir diğer özelliği ise, üretimde kadın emeğinin özellikle ön planda tutulması oluyor. Markanın ileri dönüşümlü tüm giysileri kadınlar tarafından tasarlanıyor, dikiliyor ve işleniyor. Too Personal, kadın istihdamına fayda sağlarken, en büyük gücünü marka bünyesinde çalışan kadınlardan alıyor. İleri dönüşüm sayesinde çevreye sağlanan katkının yanındaki en değerli amaç, kadın komünitesinin büyümesi ve bu fikrin benimsenmesi olarak şekilleniyor. Too Personal, markaya ve ileri dönüşüme katkı sağlayabileceğini düşünen tüm kadınlarla çalışmaktan mutluluk duyacağını bir çağrı niteliğinde dile getiriyor.

Sürdürülebilir, sorumlu ve etik üretim için mükemmel bir seçenek olan ileri dönüşümlü moda markaları arasında yerini alarak üretim süreçlerindeki israfı en aza indiren Too Personal, yalnızca ileri dönüşüm ile hayata geçirilmiş 14 parçalık bir koleksiyon ile karşımıza çıkıyor. Tüketim odaklı ve alternatifli beden çeşitliliğinin aksine; koleksiyon, müşterilerine her üründen tek beden sunuyor ve her sezon değişen, alışılagelmiş dönemlerde satışa sunulan koleksiyonlar yerine ileri dönüşüm periyotlarına göre güncellenebilecek bir ürün seçkisi vadediyor. Too Personal stratejisine ve gözettiği faydalara uygun olarak; etiketlerini ve ambalajlarını, değerlendirdiği atık kumaş parçalarından ve tekrar kullanılabilir şekilde üretiyor. Ek atık çıkmasına neden olmadan üretilen etiket ve ürün paketlerinin üzerinde elde işlenen punch nakış detayları bulunuyor.

Eski olarak değerlendirilen giyim koleksiyonlarının parçalarına yeniden hayat veren ve ömürlerini önemli ölçüde uzatan Too Personal, sürdürülebilirliği destekleyen lokal ve küresel çapta markalar ile iş birlikleri yapma hedefine odaklanıyor. Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı değerlendirebilecek her kişi ve markayı, ortaya çıkardığı koleksiyonlardan alışveriş yapmanın yanı sıra; kullanılmayan kıyafetlerini bağışlamaya davet ediyor.