Hipp Pazarlama Müdürü Sayime Emine Arslan

1. HİPP markasının hikayesi nedir? Nerede, ne zaman kuruldu, marka haline geldi?

 HİPP markası 1899 yılında ilk olarak ailede yetersiz beslenen bebeklere mama hazırlayarak marka öyküsüne başlamıştır. 1901 de küçük çaplı ilk üretimi yapmış, 1932 de fabrikasyon üretime geçmiştir. Aile yatırımlarının tamamını 1950 de organik tarıma çevirmiştir. 1956 yılında Dünya’nın o dönemde organik sayılan ilk organik bebek gıdasını HİPP üretmiştir. 1956 yılından günümüze kadar geçen 67 yılda da Dünya ‘nın en büyük ham madde işleyicisi ünvanını devam ettirmiştir. Marka 0-3 yaş bebek ve küçük çocuklara uygun organik gıda ve kozmetik ürünler üretir.

2. HiPP markasını hala bilmeyenler için birkaç kelimeyle tanımlar mısınız?

Yaşamdaki en değerli varlıklarımız bebeklerimiz için yaşanabilir bir Dünya bırakma vizyonu ile çalışan ; yüksek kaliteli, bilimsel verileri yakından takip eden , inovatif , bebek ve çocukların sağlığını gözeten, ailelerin güvenini çalışma modelinde en üst sıraya oturtmuş bir markadır.

3. Toplam kaç ülkede varsınız?

60 ülkeden fazla noktada varız. Tatil için gittikleri sayısız ülkede de ürünlemize ulaşabilirler.

4. Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız? Beklediğiniz etkiyi yakalayabildiniz mi? Satışlarınız nasıl? (geçtiğimiz yılsonu rakamlarını alabilir miyim?)

HiPP Türkiye’de 2 kar merkezi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. İzmir merkezli olarak 1999 yılında Türkiye’den organik ham madde ihracatı yapmak için kurulmul hali hazırda anlaşmalı çiftçilerle faaliyetlerini sürdürüp , dondurulmuş ya da konsantre olarak organik elma, kayısı, çilek gibi ürünleri kendi fabrikalarımıza gönderiyoruz. İstanbul kar merkezi ithalat satış ve pazarlama olarak 2007 yılının son çeyreğinde kurulmuş ve ilk ürünler 2008 yılının ikinci yarısında tüketici ile buluşmultur. 2008 yılında 17 ürünle başladığımız bu yolculuk 80’ün üzerinde gıda ve bakım ürünleri olmak üzere HiPP ve Bebivita markaları ile devam etmektedir. Bu kadar kısa sürede ülkemizin kıymetli ailelerin güvenini kazanarak Türkiye pazarında Pazar ikincisi durumumuzu koruyoruz.

5. Üretimler nerede yapılıyor?

Her kategori ayrı bir fabrikada üretiliyor. Toplamda 25 farklı üretim tesisi var. Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Rusya, Polonya , İtalya ‘da üretimlerimiz yapılıyor.

6. Müşteri kitleniz nedir?

0-3 yaş bebek /küçük çocuğu olan ya da çocuk sahip olmayı bekleyen anne adayları bizim hedef kitlemiz. Bilimsel gelişmeleri takip eden ve önem veren, organik ürün tüketmek isteyen, yüksek kaliteli ürün kullanmak isteyen, inovatif ürün arayışı olan ve bebeğinin ihtiyacı olan gıdayı ve kozmetiği aynı markada bulmak isteyen tüm aileler bizim müşteri kitlemiz. Bir yandan da organik tüketmenin bilincinde olup, şeker ilavesiz ve tuz ilavesiz beslenme şekline önem veren çocuk ruhlu yetişkinler de müşteri kitlemiz olabilir.

7. Türkiye’de bebek ve çocuk ürünleri sektörünün ulaştığı büyüklük hakkında bilgi verir misiniz?

Geçtiğimiz yıl Pazar 150 milyon € civarında kapandı. Bebek doğum sayısına bakıldığında bu pazarın mevcutun en 3 katı olması beklenirken heünz Pazar doygunluğuna ulaşmış değiliz. Sebebi de tamamlayıcı ek besin kategorisindeki kullanımların olması gerekenden çok daha aşağıda seyretmesidir.

8. Piyasaya yeni çıkacak ürünleriniz varmı?

Bu yıl mevcut Organik Combiotic süt formüllerimizin içeriği yenilendi. Dünya ‘nın metafolin içerikli ilk organik süt formülünün relansmanını yılın ilk çeyreğinde yaptık. Yine bu yıl güneş ürünleri serimizin ambalajlarını yeniledik. Güneş ürünlerimiz artık mercan dostu logosu da içeriyor. İçeriklerinde mikroplastik yok , böylelikle deniz sularını kirletmiyoruz ve deniz canlılarına zarar vermiyoruz.  

9. Türkiye bebek ve çocuk ürünleri sektörü konusunda nasıl bir potansiyel taşıyor?

Kesinlikle doğum sayısına baktığımız zaman potansiyelinin altında. Fakat çalışan anne sayısının artması ve özellikle içerik olarak tamamlayıcı besinlerin tüketiminin bilincinde olan aileler çoğaldıkça Avrupa’daki örnek pazarlar gibi Pazar olumlu yönde ivme gösterecektir. Örneğin bebek 1 yaşından sonra sizinle sofraya otursa bile öğün aralarında kullanmanız gereken atıştırmalıkları mutlaka 1-3 yaş kategorisine özel yasalara göre üretilmiş olmalıdır. Bu farkındalık yükseldikçe ürün kullanımları da değişecektir. Birçok aile küçük çocukları için yetişkin ürüni alıp tükettirmektedir. Bu da çocukların kontrolsüz şeker , tuz gibi içerikleri tüketmesi demektir.

10. Yurtdışındaki pazar payınız nedir? Türkiye pazar payınız nedir?

Birçok ülkede pazarda olduğumuz için her birinin payını vermek zor tabi ama Almanya ‘da Pazar lideriyiz. Birçok Avrupa ülkesinde de ilk sıralardayız. Türkiye ‘de ise Pazar ikincisi durumundayız.

11. Diğer bebek markalarıyla kıyaslandığında sizde öne çıkan özellikler neler? Onlardan hangi yönlerle ayrılıyorsunuz?

Yasaların izin verdiği ve ham madde olarak tedarik edilen her ürün organik olarak üretilir. HiPP olarak tüm kategorilerdeki ürünlerimiz organiktir. Beslenme dışında ürünlerin ambalaj dizaynları çocukların motor becerilerini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Yaşanabilir bir dünya için tüm üretim tesisleri iklim nötr ‘dür. Ambalaj materyali olarak da maksimum seviyede geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanılmaktadır.

12. Stratejiniz nedir?

0-3 yaş bebek beslenmesi ve bakımında ilk akla gelen marka kimliğini koruyarak ;hedef kitlemizin güvenine sadık kalarak tüm ihtiyaçlarının markamızda karşılanması sağlamak.

13. HİPP markasında toplam çalışan sayısı nedir?

HİPP Türkiye olarak toplam 120 kişilik muhteşem bir ekibiz.

14. Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Ticari operasyonumuzdan bağımsız olarak çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için her yıl çok daha özenli ve farkındalığı yüksek projeleri takip ediyoruz. Nesillerin sağlıklı beslenmesi için harcadığımız para ve enerjiyi aynı özveri ile spor ve sanatla da taçlandırıyoruz. Bu anlamda bir arada çalışacağımız tüm işbirlikleri de çok kıymetli.