HiPP Öğretmenler Kulübü Temiz Bir Dünya İçin El Ele!

HiPP Öğretmenler Kulübü olarak ‘İklim Koruma’ Fotoğraf Yarışması, insanların iklim krizinin önemini anlamalarına ve çevre koruma çabalarına katkıda bulunmalarına teşvik etmek için başlatılmıştır. Fotoğrafın gücü, insanları derinden etkileyebilir ve onları harekete geçirebilir. Bu yarışmada, iklimimizi ve çevremizi nasıl koruyabileceğimiz ve gelecek nesillere nasıl daha iyi bir dünya bırakabileceğimiz konusunda önemli mesajlar iletmek için fotoğrafçılığın kullanılması son derece etkileyici bir seçimdir.

Yarışmanın birincisi öğretmen Elif Kalaycı’nın fotoğraf hikayesi oldukça etkileyici. Öğrencilerin evde kullanılmayan kumaşları okula getirmesi ve öğretmenleriyle birlikte bu kumaşları bir araya getirerek desen belirlemesi, Özellikle; bu geri dönüşüm kumaşlardan çıkan sonuçların çocukların hayal dünyasına göre şekillenmesi, onların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini ön plana çıkarıyor. Bir piknik örtüsünden, hayalindeki kahramanın pelerinine kadar, ortaya çıkan eserlerin çocukların kendi dünyalarını yansıttığına tanık olmak harika olacaktır. Bu fotoğraf hikayesi, yaratıcılığın ve iş birliğinin gücünü vurgulayarak, çocuklara ilham uyandıracaktır.’

‘İklim Koruma’ Fotoğraf Yarışması, çocukların iklim koruma bilincini artırmak için eğlenceli, yaratıcı ve öğretici bir yol sunuyor. Öğretmen Elif Kalaycı’nın hikayesi, öğrencilerin geri dönüşüm ve yeniden kullanım konusundaki yaratıcı potansiyelini gösteriyor. Öğretmenlerin dört farklı kategoride fotoğraf çekerek katılabilmesi, çeşitliliği ve yaratıcılığı teşvik ediyor. ‘Üret, ‘Dönüştür’, ‘Yaşat’ ve ‘Değerlendire’ başlıkları altında yapılan katkılar, çocuklara iklim koruma çabalarının farklı yönlerini gösteriyor.

‘İklim Koruma’ Fotoğraf Yarışması, sadece doğayı korumak için değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yenilikçilik konularında da bilinci artırmak için önemlidir. Bu yarışma,  diğer okullar arasında da büyük ilgi görerek iklim koruma hareketine katkı sağlayacaktır.

Fotoğraflar, HiPP Öğretmenler Kulübü “İklim Koruma” Fotoğraf Yarışması belirlenen jüri tarafından değerlendirilmiş olup, 2024-2025’de Türkiye genelinde okullarda sergilenecektir.