GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLARI NASIL GİDERİLİR

Kabul edelim, o ilk göz çevresi kırışıklığı çizgisini fark etmemizle başlıyor yaşlanma telaşı. Bir gece ansızın beliren ve hançer gibi kalbimize saplanan o küçük çizgileri daha fazla büyümeden önlemek için endişelenmeyi bir kenara bırakıp harekete geçmek gerek.

Göz altı kırışıklıklarını, kaz ayaklarını önlemek için hangi egzersizleri uygulamak, ne tür ürünlerden faydalanmak gerekir, daha fazla kırışmamak için nelerden uzak durmalıyız sizler için inceledik.

Aslında yaştan değil cildin iyi bakılmamasından kaynaklı bu kırışıklıkları önlemek için birçok farklı yöntem var. Botox bunların en başında gelen ve en çok deneneni olabilir. Biz bu yazıda, operasyon düşünmeyenler için doğal yoldan kırışıklık önlemenin yollarını araştırdık.

İşte uygulamanız gereken adımlar..

1- Hayatınıza Zarar Veren Alışkanlıklardan Uzak Durun!

Size nasıl bir hayat yaşayacağınız konusunda salık vermek gibi bir hadsizlik yapmayacağız ama yapsaydık da bu kırışıklıklarınızı önlemek için olurdu.. Herkesin bildiği gibi cildin en büyük düşmanı sigara ve alkol tüketimi. İçmeyin annem, içmeyin gülüm.

Sigaranın içindeki toksik maddeler cildinizi kuru, mat bir hale getirirken kırışıklık oluşumuna da göz kırpar. Vücudunuzun kolajen ve elastin üretmesini durduran sigara yüzünden sarkmalar meydana gelir. Cildinizdeki kan damarlarını daralttığından daha soluk ve ton farklarının olduğu bir görünüme yol açar.

Alkol tüketimi ise ertesi gün pişman olacağınız mesajlar attırmanın dışında başka başka felaketlere de yol açmasıyla meşhur. Vücudu susuz bıraktığından cildin de gerekli nem oranına ulaşmasını engelliyor. Bu yüzden alkol yerine bol su içtiğiniz bir ay gibi kısa bir sürede bile cildinizde bariz bir fark görmeniz mümkün olacak.

Cilde düşman bir başka kötü alışkanlık ise kötü ya da yetersiz beslenme. Cilt sağlığınızı kuvvetlendirmenin en iyi yolu çok fazla su içerek cildin gereksinim duyduğu olan nemi sağlamak. Bunun yanında Omega 3 temel yağ asitleri ve A, E ve  C vitaminleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Bol bol avokado ve su!

2- Güneşle İlişkinize Bir Mesafe Koyun

Karanlık ve kasvetli havalardan iyiden iyiye sıkıldığımız şu günlerde güneşin bir damlası için yapmayacağımız şey yok. Ancak hava kapalı ya da açık olsun fark etmez, bu yıl boyunca cildimizi güneşin zararlı ve yaşlandıran ışınlarından korumamız gerçeğini değiştirmiyor. Özellikle de göz çevremizde kırışıklığa ve derin çizgilere yol açan güneş ışınlarının zararlı etkisini azaltmak için mutlaka sabah evden çıkarken yüzünüze güneş kremi uygulayın.

3- Düzenli Uykuya Önem Verin

Gece kuşu olup sabah mesaiye yetişmeye çalışanlardansanız gözleriniz, cildiniz ve vücudunuz bu tempoya ayak uyduramayabilir. Kaliteli ve en az 8 saatlik bir uyku almaya özen gösterin.

4- Göz Altı Bölgenizi Sıkılaştıracak Ürünler Kullanın

Eğer cildinizin parlak ve taze görünmesini ve belalı çizgilerden mümkün mertebe uzak olmasını istiyorsanız her sabah göz altı bölgenizi anti-aging (yaşlanma karşıtı) bir ürünle nemlendirmeniz çok önemli.

Gece yatmadan önce de birkaç ufak dokunuşla çizgilerden uzak durabilirsiniz. İçerisinde bolca retinol, hiyalüronik asit, nöropeptidler ve E, C Vitamini bulunan kremler seçin.

5- Yüz Yogasına Zaman Ayırın

Masabaşı bir işte çalışıyorsanız bile günde 5-10 dakikanızı yüz yogasına ayırarak cildinizi diri tutabilirsiniz. Gözlerinizi kapalı tutarak önce yukarı sonra aşağı bakmak, gözlerinizi yukarı ve aşağı, sonra sola ve sağa 10 kere hareket ettirmek gibi küçük egzersizlerle göz çevrenizdeki kasları hareket ettirerek sarkmalarını engelleyebilirsiniz.