Genç Nesil HipHop Şarkıcıları Hikayelerini iPhone 14 Pro ile Anlatıyor

iPhone genç neslin sanatçılarına yaratıcılıklarını gösterebilecekleri yeni yollar sunuyor. Bu sefer de Türkiye’nin yeni çıkış yapan HipHop şarkıcıları iPhone ile kendilerini ifade etme özgürlüğünü yaşadı. İmkanları kısıtlı farklı yaratıcı seslere destek olmayı ilke edinen Apple “Anlatacak Bir Hikayem var” başlığı altında çıkış yapan genç nesil HipHop şarkıcılarının iPhone ile çekilen müzik videolarını duyurdu. Türkiye’de yükselen HipHop kültürüne destek olmak amacıyla başlatılan çalışmada Yalçın Birol’un “Önce Sen Dinle” platformundan çağrı yaptığı HipHop şarkıcılarının eserleri Türkiye’nin yaratıcı müzik insanları yetiştiren en deneyimli müzik eğitim kurumu İstanbul Teknik Üniversitesi Miam İleri Müzik Araştırmalar Merkezi’nin katkılarıyla Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses teknolojisi ile kaydedildi. Projede duyurulan 5 yeni HipHop şarkısı bu hafta boyunca Apple Music Göz At bölümüde ve Hip-Hop kategori sayfasında ön plana çıkartılacak. 

Bu projede “Önce Sen Dinle” adlı genç yetenek keşfetme platformu ile MC’ler, Beatmaker’lar ve yönetmenler bir araya getirildi. Genç yetenekler daha sonra, Türkiye’nin ilk Uzamsal Ses ve HipHop Atölyesi’nde İTÜ Miam İleri Müzik Araştırmaları Merkezi’nin destekleriyle çıkış parçalarını kaydetti. Video kliplerini ise sadece iPhone ile çekerek kendi hikayelerini anlatma fırsatı buldular. Böylece çıkış şarkılarının stüdyo kaydından, iPhone ile video klip çekimine kadar uzanan bu süreçte genç isimlere destek olarak, onlara profesyonel olarak hikaye anlatmanın ne kadar basit olabileceği gösterildi.

iPhone ile müzik videolarını çeken beş müzisyen Kars, Mithat Dalgıç, Nilhan, Palm J ve Xentix, çekimlerde iPhone kamerasının Hareket modu, Sinematik modu, ağır çekim ve loş ışık gibi farklı özelliklerine odaklandı.

Kars: Hiphop ile müziğin bana ait olduğunu hissedebiliyorum ve içimdeki isyankar çocuğu ortaya çıkarmasını seviyorum.

Mithat Dalgıç: Rap müzik diğer müzik türlerine göre hayata ve sokağa daha fazla yer ayırıyor. Bu nedenle bir sanatçının hayatını veya yaşamını anlatabilmesi için en uygun müzik türü haline geliyor. Çok küçük yaşlardan itibaren rap müzik dinleyerek büyüdüğüm ve sanatımla bir şeyler anlatmak istediğimden, benim için adeta çıkmaz bir sokak oluyor. 

Nilhan: Hiphop samimiyet, içtenlik ve filtresizlik demek bana göre. Bana özgürlük, asilik ve dinamizmi ifade ediyor. Bu kelimeler benim müziğimi ve kişiliğimi de tarif etmek için kullanacağım kelimelerden olurdu aslında. Bu nedenle kendimi güzel ifade etmemi sağlıyor bu tarz. Hikayemi olabildiği en filtresiz halinde dinleyicime sunmamı, duygularımı en saf, samimi ve gerçek şekilde iletmemi sağlıyor.

Palm J: Hiphop’u kendimi iyi ya da kötü hissettiğimde üzerimde ki o enerjiyi atabildiğim bir alanım gibi düşünüyorum. Dışarıda gördüğüm şeylerden ve kendi yaşamımdaki yaşanmışlıklardan çevreme çok belli etmesem de etkilenen bir insanım ve daha çok kendi içimde yaşamayı tercih ediyorum. İşte tam olarak o içimdeki birikimi Hiphop ile dışarıya aktarabildiğimi düşünüyorum.

Xentix: Hiphop ile hikayemi anlatmak beni olabildiğinden daha fazla özgürleştiriyor çünkü ben ve benim gibi hiphop müzisyenleri büyük çoğunlukla sıfırdan kendi imkanlarıyla büyük işler başarıyorlar bu durum da beni normalden daha fazla motive ediyor.