Fashion Trust Arabıa 4. Fta Ödüllerini, Yeni Danışma Kurulunu Ve 2022 Edisyonunda Türkiye İle İş Birliğini Duyurdu

Sivil toplum kuruluşu Fashion Trust Arabia (Arabistan Moda Vakfı – FTA), geleneksel FTA Ödülleri’nin 4. edisyonunu duyurdu. Finalistlerin sunumlarını, değerlendirilmelerini ve ödül törenini kapsayan 2022 FTA Ödülleri girişimi, 24 Ekim 2022 haftasında özel yerel etkinliklerle desteklenecek.

FTA, 2021 Ödüllerinde Konuk Ülke olarak Kolombiya’yı ağırladıktan sonra 2022’de Türkiye’yi FTA Ödüllerine katılmaya davet etti.

Konuk Ülke İş Birliği – Türkiye Ve Yükselen Tasarımcıları

Bu yılın yarışmasında Türkiye’den katılan bir finaliste FTA ve İHKİB (İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği) iş birliği ile Konuk Ülke özel ödülü verilecek.

Konuk Ülke Ödülü, kadın hazır giyim alanında uzman bir Türk moda tasarımcısına sunulacak. FTA 2022 Danışma Kurulu, FTA Jürisi tarafından diğer FTA finalistleriyle aynı değerlendirme sürecine tabi tutulacak Türk tasarımcıların kısa listesini oluşturmaktan sorumlu olacak.

Bu iş birliğinin özünde gelişmekte olan ülkelerdeki genç kreatif yeteneklerin küresel bir ağ ve destek sistemi kurmalarına yardımcı olmanın önemi yatıyor. Türkiye ile iş birliği ODKA bölgesinden ve Türkiye’den genç tasarımcılara diğer pazarları tanıma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı sunuyor. Her iki bölgenin zengin zanaatkarlık ve el işçiliği kültürlerine sahip olması katılımcılara sonsuz keşif imkanı veriyor. Ayrıca, Türk tasarımcılarının yarışmaya davet edilmesi hususunda Moda Tasarımcıları Derneği ile iş birliği yapılmıştır.

Konuk Ülke Ödülüne katılmak için başvuranların Türkiye’de ikamet etmeleri gerekiyor.

Başvurular seçim kriterleri hakkında daha fazla bilginin yer aldığı resmi İHKİB web sitesi üzerinden kabul edilmektedir:

https://www.ihkib.org.tr/pages/contact/fta-register.aspx

Fta 2022 Danışma Kurulu

Danışma Kurulu, ODKA bölgesinden gelen başvurular arasından 24 tasarımcıyı FTA finalisti olarak seçecek. Bu 24 finalist FTA 2022 Ödüllerini kazanma şansı için tasarımlarını FTA Jürisine sunacak.

FTA 2022 başvuruları 30 Nisan 2022 gününe kadar açık olacak. Katılmak için ODKA mirasına sahip olması veya marka faaliyetlerinin bir kısmını bölgede yürütmesi gereken tasarımcılar Hazır Giyim, Abiye, Aksesuar, Mücevher ve Franca Sozzani Çıkış Yapan Yetenek Ödülü (Mezun Tasarımcı) olmak üzere beş kategoriden birine başvurabilecek.

Franca Sozzani Ödülü, halen moda tasarımı eğitimine devam eden veya 2020, 2021 ya da 2022 yıllarında moda tasarımı diplomasını alan ve bu alanda profesyonel bir kariyere adım atmaya başlayan adaylar yönelik bir kategoridir. Başvuranların kadın giyim alanında çalışması ve değerlendirmeye alınabilmek için yeni tamamlanmış bir mezun koleksiyonunu içeren bir portfolyo ve görselleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bu yılın Danışma Kurulu, sektörün lider yeteneklerini ve yaratıcı isimlerini bir araya getirme geleneğini sürdürüyor. Kurulda Adam Baidawi, Bryan Boy, Edgardo Osorio, Erdem Moralıoğlu,

Gaia Repossi, Gabriella Karefa-Johnson, Imruh Asha, Mary Alice Malone, Olivier Theyskens,

Pierre M’Pelé, Piergiorgio Del Moro, Tiffany Godoy, Wayman Bannerman & Micah McDonald gibi isimler yer alacak.

Geçen yılın üyelerinden Alex Fury, Carmen Busquets, Elizabeth Von Der Goltz, Fabio Piras, Nina Garcia, Patti Wilson, Sara Andelman, Sarah Maino, Saif Mahdhi and Sofia Guellaty bu sene de kurulda görev yapacak.

FTA Kurucu Ortağı Tania Fares şu açıklamada bulundu: “Sektörün en tanınmış isimlerinden bazılarının desteğini almaktan daima onur duyuyoruz. FTA finalistlerinin belirlenme sürecine katıldıkları için her birine teşekkür ediyoruz. Bu sayede her yıl ödülü yeni boyutlara taşıyabiliyor ve ODKA tasarımcılarının dünya moda haritasında yer almasına yardımcı olabiliyoruz.”