Dünya Geliştiriciler Konferansı 2022

iOS

Bu yıl sonbaharda yayınlanacak yeni iOS, iOS 16 olarak adlandırılırken, kişiselleştirme odaklıydı. Ve bu zamana kadar ki en büyük gelişimlerden birine sahne oldu. Artık kullanıcılar iPhone kilit ekranlarını, watchOS yazılımındakine benzer şekilde kişiselleştirebiliyor. İster widget ekleyin ister font değiştirin, isterseniz fontları renklendirin. Hatta kilit ekranı galerisinde, Pride ve Birlik gibi Apple koleksiyonları, gün içinde değişen hava durumunu canlı olarak görüntüleyen Hava Durumu duvar kağıdı ve Dünya, Ay ve Güneş Sistemi’nin görünümlerini gösteren Astronomi duvar kağıdı gibi çok çeşitli seçenekler yer alıyor. Bildirimler ise ekranın altından yukarı kayacak şekilde yeniden tasarlandı.

Yeni iOS’un en büyük değişimlerinden birisi ise Mesajlar uygulamasında. Kullanıcılar yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor veya geri çekebiliyor, yakın zamanda sildikleri mesajları kurtarabiliyor ve daha sonra tekrar okumak istedikleri yazışmaları “okunmadı” olarak işaretleyebiliyor. Mesajlar uygulamasına gelen SharePlay özelliği sayesinde, sohbet ederken eşzamanlı olarak film izleyip şarkı dinleyebilmek ve oynatma denetimlerini paylaşmak mümkün.

İlgi çeken bir diğer özellik ise dikteye geldi. Hali hazırda mesaj yollarken ya da bir şey yazarken kullandığımız dikte, çalışırken klavyeyi kullanmamıza izin vermiyordu. iOS 16 ile aynı anda klavye de kullanılabiliyor.

iPadOS

Elbette yayınlanan bir diğer işletim sistemi ise iPadOS’un son sürümü iPadOS 16. M1 çipin gücünden yararlanan Stage Manager, birden fazla pencere ile aynı anda işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Tanıtılan bir diğer yenilik ise Freeform uygulaması. Uygulama, esnek bir tuval üzerinde hep birlikte beyin fırtınası yapmaya olanak tanıyor. Safari’ye eklenen Paylaşılan Sekme Grupları özelliği internette başkalarıyla gezinebilmenizi sağlıyor. Geçiş anahtarları ise internette gezinme deneyimini daha güvenli hale getiriyor. Yeni Hava Durumu uygulaması büyüleyici iPad ekranından tam olarak yararlanıyor. Canlı Metin özelliği şimdi videolardaki metinlerle etkileşime geçebiliyor. Bu ve daha fazlası ise bu sonbaharda sunulacak.

watchOS

Dünyanın en gelişmiş giyilebilir işletim sistemi olarak adlandırılan watchOS 9 ise WWDC’nin bir diğer değinilen noktasıydı. Apple Watch kullanıcıları için yeni saat kadranları daha fazla bilgi sunan ve kişiselleştirme için daha geniş olanakları olan komplikasyonlarla geliyor. Güncellenen Antrenman uygulaması, kullanıcıların antrenmanlarını bir sonraki seviyeye taşımalarına yardımcı oluyor. watchOS 9, Uyku uygulamasına getirdiği uyku evreleri ve FDA onaylı yeni atriyal fibrilasyon geçmişi özelliğiyle kullanıcılara kendi durumları hakkında daha detaylı bilgiler sunuyor. Yeni İlaçlar uygulaması kullanıcıların düzenlemelerini, anlamalarını ve takip etmelerini kolaylaştırıyor.

macOS

Ve etkinliğin en merak edilen anlarından biri macOS Ventura’nın tanıtılmasıydı. Önizlemesi sunulan macOS Ventura, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi iddiasıyla gelirken, Mac deneyimini inanılmaz bir seviyeye taşıyor. iPadOS’da da karşımıza çıkan Stage Manager, macOS Ventura’da da yer alarak kullanıcılarına uygulamalar ve pencereler arasında kolayca geçiş yaparak işlerine odaklanmalarını sağlıyor. Süreklilik Kamerası özelliği, iPhone’u Mac web kamerası olarak kullanılmasını sağlarken, eklenen Desk View özelliği de, iPhone’un Ultra Geniş kamerasına bağlanarak masayı kuş bakışı ve kullanıcının yüzünü aynı anda göstermeye, kaydetmeye yarıyor. Böylelikle içerik üreticilerinin de işini kolaylaştırıyor. macOS Ventura bu sonbaharda ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.